Listopad miesiącem urodzin Eclipse IDE
Eclipse bardzo mocno odcisnął swój ślad w świecie środowisk przeznaczonych do pisania w Javie. W 2001 roku królowały w nim takie programy, jak JBuilder, OptimalJ (wycofany w 2008 roku), JDeveloper czy WebGain (wycofany w 2002), ale niektóre z nich zwyczajnie nie wytrzymały konkurencji, lub zajęły niszowe pozycje. Według Eclipse Foundation obecnie na całym świecie środowiska Eclipse używa ponad 6 milionów programistów, co daje mu około 65% procent rynku. Tylko NetBeans i IntelliJ IDEA mogą pochwalić się podobnymi wynikami.
Osoby, które stworzyły Eclipse, trafiły do IBM w 1996 oku wraz z kupioną przez IBM firmą Object Technology International. Do listy sukcesów projekt Eclipse może dopisać sobie między innymi wytyczenie standardów na bardzo niespójnym rynku narzędzi dla programistów trudniących się pisaniem w Javie. Ponadto Eclipse C/C++ IDE zyskało sobie uznanie w firmach piszących programy dla urządzeń wbudowanych. Dzięki wtyczkom obecnie w Eclipse można pisać nie tylko w Javie i C/C++, ale również w Perlu, PHP, Ruby, Adzie, COBOL-u, Scheme, Scali i innych.
Na stronie projektu umieszczony został interaktywny kalendarz, który szczegółowo ilustruje rozwój środowiska i społeczności. Bardzo ciekawym dodatkiem jest obecność w kalendarzu projektów towarzyszących, czyli wtyczek, projektów opartych na Eclipse, a nawet blogów tematycznych. Na calym świecie w różnych terminach odbywać się będą konferencje urodzinowe i spotkania.
Jednak Eclipse to nie tylko środowisko. Przez pierwsze lata istnienia projekt był wspierany przez konsorcjum, któremu przewodził IBM. W 2004 roku powołana do życia została Fundacja Eclipse, której najznamienitszymi członkami są IBM, Nokia, Oracle, SAP AG, oraz RIM, Intel, Bosch, GitHub, Google, Adobe, Ericsson, CISCO, BMW i wielu innych.