Masz procesor AMD? Wypatruj ważnych sterowników płyty głównej

Masz procesor AMD? Wypatruj ważnych sterowników płyty głównej

AMD Ryzen 9 7950X
AMD Ryzen 9 7950X
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
Oskar Ziomek
10.04.2024 09:42

Producenci płyt głównych z gniazdami dla procesorów AMD sukcesywnie wydają na świat nowe sterowniki. Są kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa - wiele z nich łata wykrytą jeszcze w grudniu 2023 roku podatność LogoFAIL, która związana jest z personalizacją logo startowego.

LogoFAIL to podatność śledzona pod kodem CVE-2023-40238, która związana jest z możliwością wgrywania własnego obrazka startowego wyświetlanego na ekranie przez system płyty głównej podczas uruchamiania systemu - opisuje Neowin powołując się na grupę Binarly, która odkryła problem. Atakujący może sprytnie wykorzystać mechanizm podmiany logo, by w ten sposób ominąć sprzętowe zabezpieczenia takie jak Intel Boot Guard oraz AMD Hardware-Validated Boot.

Intel wydał poprawione sterowniki łatające tę podatność dużo wcześniej. Wszystko wskazuje na to, że dopiero teraz poprawione wersje trafiają do kolejnych użytkowników płyt dla procesorów AMD. Neowin wspomina na przykład o niedawnej aktualizacji płyt Gigabyte'a z serii Aorus Elite V2. Warto więc śledzić oprogramowanie producenta płyty, by nie przeoczyć aktualizacji sterowników i na czas zabezpieczyć system.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pobrać najnowsze sterowniki?

Użytkownicy szukający sposobu na wygodne śledzenie informacji o nowych sterownikach płyty głównej lub innych komponentów, mogą skorzystać z kilku opcji. Poza możliwością samodzielnego śledzenia strony producenta lub korzystania z dedykowanego oprogramowania, na rynku dostępne są także aplikacje, które pozwalają kompleksowo dbać o aktualność sterowników podzespołów komputera.

Dużą popularnością cieszy się między innymi aplikacja DriverBooster, która pozwala nie tylko aktualizować na bieżąco znane sprzęty w systemie, ale także wyszukiwać sterowniki dla nierozpoznanych wcześniej urządzeń. Co do zasady nie należy oczywiście zapominać, że podstawowe sterowniki części urządzeń są również na bieżąco instalowane z poziomu Windows Update w systemie.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)