Aktualizacja sterowników - jaki darmowy program pobrać?

Aktualizacja sterowników - jaki darmowy program pobrać?

Driver Booster
Driver Booster
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
12.12.2022 17:31

Sterowniki to istotne komponenty, dzięki którym możliwe jest prawidłowe działanie systemu operacyjnego i podzespołów w komputerze. Wielu użytkowników zapomina jednak o aktualizacji sterowników na swoim PC i może się borykać z nieprawidłową pracą urządzeń i ich wydajnością. W tym materiale tłumaczymy, jak dbać o aktualność sterowników, gdzie znaleźć ich najnowsze wersje oraz jak usprawnić proces instalacji z wykorzystaniem właściwych do tego narzędzi - darmowych programów.

Sterowniki urządzeń – czym są i za co odpowiadają?

Sterowniki to w większości przypadków oprogramowanie, które udostępniane jest przez producentów sprzętu komputerowego i umożliwia prawidłowe ich działanie. Odpowiedni dobór sterowników i instalacja najnowszych dostępnych wersji umożliwia bezproblemową komunikację systemu operacyjnego Windows z poszczególnymi urządzeniami oraz funkcjonowanie całego ich zestawu składającego się na komputer.

Niezależnie od tego, czy do czynienia mamy z kartą graficzną, chipsetem na płycie głównej czy myszką komputerową, do ich działania wymagana jest instalacja odpowiednich sterowników. W większości przypadków za dobór driverów odpowiada sam system operacyjny Windows. Może się jednak zdarzyć, że system nie będzie potrafił prawidłowo zidentyfikować danego urządzenia lub zainstaluje przestarzałe wersje. W takim przypadku użytkownik będzie zmuszony samodzielnie wyszukać odpowiednie oprogramowanie np. na stronie internetowej producenta.

Znacznie wygodniejszą i rekomendowaną opcją jest wykorzystanie do tego celu specjalistycznych programów do aktualizacji sterowników. Pozwalają one zaoszczędzić sporo czasu i co istotne, dają możliwość początkującym użytkownikom instalacji odpowiednich sterowników do posiadanego sprzętu nawet jeśli system ich nie wykrywa. Co więcej, wspomniane narzędzia potrafią działać w tle i automatycznie skanować komputer w poszukiwaniu nieaktualnych sterowników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jaki program do aktualizacji sterowników wybrać?

W poniższym zestawieniu proponujemy najlepsze darmowe programy do zarządzania i aktualizacji sterowników w systemach Windows 10 i 11. Wszystkie można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

Driver Booster

Driver Booster to najpopularniejsze narzędzie do zarządzania sterownikami w systemach operacyjnych Windows. Swoje działanie opiera na olbrzymiej bazie sprawdzonych i certyfikowanych sterowników do wielu nawet mniej popularnych urządzeń. W trakcie pracy Driver Booster skanuje komputer w poszukiwaniu przestarzałych driverów a następnie umożliwia ich sprawną aktualizację. Program można z powodzeniem wykorzystać także w przypadku instalacji brakujących sterowników dla sprzętu, który nie jest identyfikowany przez system Windows.

Driver Booster
Driver Booster
Driver Booster
Driver Booster

Olbrzymim atutem Driver Boostera jest przejrzysty i przystępny nawet mniej doświadczonym użytkownikom interfejs graficzny. Program jest w pełni bezpieczny, oferuje funkcje tworzenia i przywracania kopii zapasowych sterowników, jak również całego środowiska operacyjnego. Na uwagę zasługuje również zestaw opcji, których zadaniem jest naprawa typowych problemów związanych z brakiem dźwięku, dostępem do internetu czy rozdzielczością ekranu.

Driver Easy

Kolejny, bardzo popularny i udostępniony bezpłatnie program do aktualizacji sterowników urządzeń to Driver Easy. Podobnie jak Driver Booster dysponuje olbrzymią bazą driverów w chmurze i umożliwia skuteczne identyfikowanie urządzeń, wykrywanie przestarzałych sterowników oraz instalację tych brakujących. Driver Easy działa na identycznej zasadzie, co większość oprogramowania tego typu.

Driver Easy
Driver Easy
Driver Easy
Driver Easy

Po uruchomieniu Driver Easy skanuje PC w poszukiwaniu zainstalowanych sterowników i porównuje ich wersje z komponentami dostępnymi w swojej bazie. Na tej podstawie prezentuje użytkownikowi zestawienie nieaktualnych driverów, umożliwiając pobranie oraz instalację najnowszych dostępnych wersji. Driver Easy wyposażony został w narzędzia do skutecznego odinstalowywania sterowników, tworzenia i przywracania kopii zapasowych, a także wyświetlania szczegółowych informacji o zainstalowanych w komputerze podzespołach.

DriverPack Solution

DriverPack Solution to darmowy program do aktualizacji sterowników w systemach Windows, który opcjonalnie korzystać może z bazy sterowników offline. Charakteryzuje się dużą skutecznością działania i w odróżnieniu od konkurencyjnych rozwiązań umożliwia instalację nie tylko najnowszych wersji sterowników, ale również starszych, wskazanych przez użytkownika.

DriverPack Solution
DriverPack Solution
DriverPack Solution

DriverPack Solution działa na identycznej zasadzie, co wcześniej wymienione narzędzia. Podczas analizy sprzętu i sterowników program wykrywa przestarzałe drivery oraz proponuje ich aktualizacje. DriverPack Solution nie dysponuje niestety funkcją tworzenia kopii zapasowych sterowników, ale bazuje na mechanizmach sztucznej inteligencji, które mają za zadanie unikanie możliwych problemów z aktualizacją sterowników.

GeForce Experience

Ostatni w zestawieniu, GeForce Experience, nie jest typowym narzędziem do aktualizacji sterowników, jednak oferuje również taką funkcję. Program kierowany jest do wszystkich posiadaczy układów GPU z rodziny GeForce, a jego jedną z najstarszych funkcji jest możliwość wygodnej aktualizacji sterowników kart graficznych w komputerach stacjonarnych i przenośnych.

GeForce Experience
GeForce Experience

GeForce Experience działa w obrębie zasobnika systemowego i informuje użytkownika o nowej wersji driverów, gdy tylko te zostaną udostępnione przez producenta na serwerach. Narzędzie umożliwia instalację sterowników w trybie ekspresowym oraz niestandardowym i nie wymaga ponownego uruchomienia komputera.

Programów wspomagających aktualizację sterowników komputera jest oczywiście więcej. Jeśli korzystacie z innych, bez których nie wyobrażacie sobie używania peceta, podzielcie się swoją opinią w komentarzach. Zapraszamy do dyskusji.

Daniel Karcz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (125)