Nowy sposób na telemarketerów. Już nigdy nie zadzwonią pod twój numer

Nowy sposób na telemarketerów. Już nigdy nie zadzwonią pod twój numer

Mozilla udostępnia bat na telemarketerów
Mozilla udostępnia bat na telemarketerów
Źródło zdjęć: © Pexels | Ron Lach
Konrad Siwik
14.10.2022 15:45

Telemarketerzy wciąż nie dają ci spokoju? Z pewnością nie jesteś w tym odosobniony, ponieważ robocalls od pewnego czasu opanowują nasz kraj i wydzwaniają do zmęczonych odbieraniem telefonów Polaków. Okazuje się, że Mozilla – ale nie tylko – oferuje nowy interesujący sposób, by raz na zawsze pozbyć się niechcianych połączeń.

Mozilla udostępniła nową opcję do maskowania numeru telefonu, która pozwoli ograniczyć połączenia i wiadomości ze spamem. "Dzięki maskowaniu numeru telefonu można utworzyć maskę numeru telefonu, która pomaga chronić twój prawdziwy numer telefonu. Udostępniaj ją i odbieraj wiadomości oraz połączenia prywatnie" – czytamy na stronie Mozilli.

"Ile razy udostępniłeś swój numer bez większego zastanowienia?" – pyta Mozilla w swoim wpisie na blogu. "Kiedy rejestrujesz się i akceptujesz warunki świadczenia usług, zgadzasz się również na udostępnianie swoich danych osobowych, takich jak numer telefonu, tym firmom – oraz wszystkim ich partnerom zewnętrznym". Firma zauważa, że udostępnianie swojego numeru na tak szeroką skalę zwiększa szanse na jego wyciek i trafienie na listę spamerów.

Maskowanie numeru telefonu
Maskowanie numeru telefonu© Mozilla

Maskowanie numeru telefonu

Firefox Relay, usługa Mozilli mająca na celu ukrycie prawdziwego adresu e-mail poprzez udostępnienie wirtualnych, rozszerza się o maskowanie numeru telefonu. Menedżer produktu Mozilli Tony Amaral-Cinotto wyjaśnia we wpisie na blogu, że usługa Relay generuje numer telefonu, który można podać firmom, jeśli podejrzewamy, że mogą go użyć w przyszłości do wysyłania spamu lub przekazać innym firmom, które stosują taką praktykę.

Można wybrać numer podobny do prawdziwego
Można wybrać numer podobny do prawdziwego© Mozilla

Pomysł zakłada, że przekazanie alternatywnego numeru telefonu ułatwi blokowanie połączeń telefonicznych lub SMS-ów ze spamem w przyszłości. Użytkownik, który skorzysta z nowej oferty, będzie mógł zablokować wszystkie połączenia lub SMS-y wysyłane na numer przekaźnika, lub po prostu zablokować określone kontakty. Co istotne, usługa pozwala zachować prywatność prawdziwego numeru telefonu, co warto rozważyć, jeśli jest to numer używany do otrzymywania poufnych informacji, takich jak kody weryfikacji dwuetapowej za pośrednictwem SMS-ów.

Za prywatność trzeba zapłacić

Po zarejestrowaniu usługa maskowania numeru telefonu Firefox oferuje 50 minut połączeń przychodzących i 75 wiadomości tekstowych miesięcznie. W poście na blogu Mozilli zaznaczono, że można korzystać z usługi, aby odpowiadać na wiadomości od ostatniego nadawcy, ale nie ma możliwości nawiązywania połączeń wychodzących ani wysyłania SMS-ów. Firma twierdzi, że pracuje nad wprowadzeniem takiej usługi w przyszłości.

Użytkownik ma do wykorzystania daną liczę połączeń i wiadomości
Użytkownik ma do wykorzystania daną liczę połączeń i wiadomości© Mozilla

Maskowanie numeru telefonu – w przeciwieństwie do istniejącej w Firefox Relay funkcji przekazywania wiadomości e-mail pozwalającej na wygenerowanie wielu adresów – zapewnia dostęp tylko do jednego numeru telefonu przekaźnika, którego nie można już zmienić po wybraniu. Usługa maskowania numeru telefonu kosztuje 4,99 dol. miesięcznie lub 3,99 dol. miesięcznie w przypadku płatności rocznej. Niestety jest ona obecnie dostępna wyłącznie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Serwis Sekurak zauważa jednak, że podobna usługa jest oferowana przez Orange. Extra numer u pomarańczowego operatora kosztuje trzy zł za pierwszą aktywację i trzy zł za każdy kolejny miesiąc.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (130)