Nowy Vim 8.0 wydany po dziesięciu latach, dla nowicjuszy trudny jak zawsze!

Nowy Vim 8.0 wydany po dziesięciu latach, dla nowicjuszy trudny jak zawsze!

Każdy użytkownik Vima zna te klawisze
Każdy użytkownik Vima zna te klawisze
14.09.2016 20:48, aktualizacja: 15.09.2016 10:14

Na nową wersję tego programu czekaliśmy 10 lat. Vim, jeden znajważniejszych edytorów tekstu na świecie, narzędzie, które dlazielonych użytkowników systemów uniksopodobnych jest dziwnymkoszmarem, a dla wprawnych administratorów niezawodnym przyjacielem,wydany został z numerkiem 8.0. To nie tylko poprawki błędów,dodano do niego nawet obsługę DirectX :-).

Oczywiście obsługa DirectX (a właściwie rysowania okien przezDirectWrite) jest na samym końcu listy nowości, zaś liczbaużytkowników Vima na Windowsie nie jest duża (choć to się możezmienić wraz z wbudowaniem w Windowsa 10 podsystemu linuksowego zUbuntu na wierzchu), ale warto przypomnieć, że ten program dodzisiaj jest ewenementem, jeśli chodzi o liczbę wspieranychplatform systemowych. Oprócz Linuksa, różnych *BSD, macOS-a iinnych Uniksów, znajdziemy też wersję na Windowsa oraz Amigę,niezależnie przeniesiono go też na BeOS-a, Atari MiNT-a, OS/2,MorphOS-a, QNX-a, OpenVMS-a i klasycznego MacOS-a.

Każdy użytkownik Vima zna te klawisze
Każdy użytkownik Vima zna te klawisze

Najważniejszą nowością w wersji 8.0 jest wsparcie dla kanałów,asynchronicznego I/O oraz formatu JSON. Ma to służyć budowaniuzłożonych wtyczek edytora, działających jako oddzielne procesy iwymieniających wiadomości z Vimem w tle. Dzięki temu można łączyćedytor z usługami działającymi na serwerze, które wyniki swojejpracy zwracają do Vima.

Obraz

Vim dostał teraz mechanizm zarządzania procesami: może samuruchomić i zatrzymać procesy i komunikować się z nimi.Towarzyszą temu asynchroniczne timery do wywoływania dowolnychfunkcji, oraz mechanizm wycinków (partials), pozwalający odnosićsię do funkcji i łączący z nią argumenty i słowniki.Programiści docenić zaś powinni dodanie do obsługi funkcjiwyrażeń lambda oraz domknięć.

Kolejne ważne rzeczy to obsługa zarządzania pakietami wtyczek(można wgrać taki zestaw do katalogu, Vim sam uruchomi co trzeba),dostęp do okien programu po unikatowych, niezmiennychidentyfikatorach, zawijanie linii z zachowaniem wcięć, wprowadzeniedodatkowych typów do vim-scriptu, kilkanaście nowych wtyczekskładniowych FTplugin oraz obsługa biblioteki GTK3. Z dokładnym opisem wszystkich nowościmożecie zapoznać się wydając w edytorze polecenie :help version8.

Vim 8.0 w wersji na Windowsa i macOS-a (MacVim) jest już dostępny w naszej bazieoprogramowania. Jeśli chcecie go zainstalować np. na najnowszymUbuntu 16.04, to polecamy skorzystać z nieoficjalnego repozytoriumppa, dodając je poleceniem sudo add-apt-repository ppa:jonathonf/vim(a następnie sudo apt update && sudo apt install vim).

Polecamy wypróbowanie Vima nawet użytkownikom emacsa, oczywiście po wcześniejszym upewnieniu się, że Richard Stallman nie patrzy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (129)