OpenBSD 5.0 szybszy, z nowymi sterownikami

02.11.2011 12:57, aktual.: 03.11.2011 09:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pół roku po wydaniu wersji 4.9 ukazał się system OpenBSD 5.0. To wydanie uniksopodobnego systemu operacyjnego zostało znacznie przyspieszone, wyposażone w najnowsze sterowniki i aktualne wersje programów.

Na liście zmian, które wprowadzono w tej wersji systemu, honorowe miejsce zajmują poprawki obsługi sprzętu: przerwania MSI (Message Signaled Interrupts dla PCI-E i PCI 2.2), nowe API dma-alloc, które ułatwia alokację pamięci z użyciem DMA i zapewnia dostęp do większych obszarów pamięci na wszystkich obsługiwanych architekturach, oraz nowe sterowniki. OpenBSD 5.0 wzbogacono między innymi o sterowniki dla urządzeń Modular SCSI Storage firmy Hitachi (hds), kart sieciowych Myricom (myx), monitorów stanu W83795G i W83795ADG, kontrolerów SD/MMC firmy Ricoh czy możliwość usypiania systemu na laptopach Loongson Yeeloong. Większość sterowników SCSI w tej wersji systemu wykorzystuje już nową infrastrukturę, a urządzeniom przypisywane są unikalne identyfikatory. Sporo zmieniło się również w implementacji protokołów sieciowych. Poszerzone zostały możliwości wykorzystania standardu Wake-on-LAN, oraz obsługi IPv6.

W OpenBSD 5.0 znalazła się wydana we wrześniu wersja 5.9 OpenSSH — darmowej implementacji protokołu SSH, środowiska graficzne GNOME 2.32.2, KDE 3.5.10 i Xfce 4.8.0. Poza tym znajdziemy tu OpenLDAP 2.3.43 i 2.4.25, LibreOffice 3.4.1.3, Firefoksa i Thunderbirda 5.0, Chromium 12, serwery MySQL 5.1.54 i Postfix 2.8.4, oraz wiele innych nowości. Sporo zmieniło się również w ramach demona rc.d, w procesie instalacji i aktualizacji systemu, oraz w samym jądrze: przyspieszono i ulepszono generator danych losowych i poprawiono działanie alokacji pamięci.

Najnowszą wersję OpenBSD można pobrać z jednego z repozytoriów FTP. Wszystkie informacje o tym wydaniu, łącznie z tekstem piosenki mu towarzyszącej, można znaleźć na stronie projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (25)
Zobacz także