Parallels 11 wprowadza Cortanę na Maki

Parallels 11 wprowadza Cortanę na Maki

19.08.2015 13:47, aktual.: 19.08.2015 17:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Właśnie ukazała się wersja 11 programu Parallels Desktop, dzięki któremu można na Makach wirtualizować różne systemy operacyjne. Tradycyjnie już, najwięcej nowości związanych jest z uruchamianiem na komputerach z jabłkiem systemu Windows. Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, ta wersja Parallels pozwala na Maku korzystać z Cortany. Dla bardziej wymagających użytkowników została wprowadzona wersja Pro Edition.

Obraz

Parallels 11 został przygotowany do uruchamiania Windowsa 10 jako systemu-gościa oraz do współpracy z OS X 10.11 El Capitan. Producent programu chwali się powalającymi wynikami, jeśli chodzi o wydajność systemu-gościa – programy na Windowsie 10 mają ładować się o połowę szybciej niż na starszej wersji Parallels Desktop, dokumenty mają otwierać się 20% szybciej i wszystko ma działać z prędkością błyskawicy. Integracja z systemami Microsoftu, które mogą gościć w maszynach wirtualnych, została popchnięta o kolejny krok dalej. Parallels 11 pozwala korzystać z mechanizmu Szybkiego przeglądu (Quick Look) na plikach oglądanych z Windowsa. Pojawiła się także możliwość otwierania na Maku odnośników z systemu-gościa.

Tryb podróżny Parallels Desktop pozwoli przedłużyć czas pracy na akumulatorze MacBooka o około 25%, gdy uruchomiony jest system-gość. Mechanizm ten jest rozwinięciem Trybu oszczędzania energii z Parallels Desktop 10, który to po odłączeniu zasilania MacBooka automatycznie wyłącza niektóre animacje i zbędne „fajerwerki”.

Przejdźmy do możliwości Cortany na systemie OS X. Aby z niej skorzystać potrzebna jest oczywiście maszyna wirtualna z systemem Windows 10 i zainstalowaną na nim najnowszą wersją Parallels Tools. Ponieważ Cortana nie działa w Polsce i nie rozumie języka polskiego, należy przestawić swoje położenie na przykład na Stany Zjednoczone. Jeśli Cortana ma odpowiadać na wezwania głosowe także kiedy aktywne są inne programy, w jej ustawieniach należy włączyć odpowiednią opcję („Hi, Cortana”). Warto uruchomić system w specjalnym trybie koherencji (niebieskim przyciskiem na belce okna z systemem-gościem lub z menu „Widok”), dzięki czemu reszta Windowsa nie będzie przeszkadzać w „rozmowie” z asystentką. W efekcie można wydawać jej polecenia nawet kiedy aktywne są programy niezwiązane z Windowsem.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na koniec kilka słów o wersji Pro Edition programu Parallels Desktop. Posiada ona wszystkie możliwości standardowej wersji, a także sporo dodatków, które zainteresują deweloperów i pełne, całodobowe wsparcie. Do tej wersji dołączony został moduł dla Visual Studio, który pozwala debugować programy uruchomione w maszynie wirtualnej, oraz narzędzia sieciowe, pozwalające na budowanie wirtualnych sieci na potrzeby środowisk testowych. Ponadto bardziej zaawansowana wersja Parallels Desktop została zintegrowana z popularnymi narzędziami deweloperskimi i testerskimi, jak Docker, Jenkins, Chef i tym podobne.

O ile standardową wersję Parallels Desktop można kupić jednorazowo, wersja Pro Edition jest dostępna w modelu abonamentowym. W chwili pisania artykułu obie dostępne są w tej samej cenie – 49,99 dolarów lub 49,99 dolarów za rok. Oczywiście w abonament na Pro Edition wliczona została cena darmowych aktualizacji oraz abonament na Parallels Access o wartości 19,99 dolarów za rok. Po zakończeniu okresu promocyjnego cena kompleksowego abonamentu zostanie podniesiona do 99,99 dolarów za rok.

Posiadacze licencji na starsze wersje Parallels Desktop (9 i 10) powinni zainteresować się także ofertą aktualizacji. Można ją kupić za 223,12 zł brutto razem z programem Roxio Toast Titanium 12 i dostępem do Parallels Access na 2 lata.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także