Problem w Windows 11. Biały ekran po aktualizacji KB5036893

Problem w Windows 11. Biały ekran po aktualizacji KB5036893

Aktualizacja Windows
Aktualizacja Windows
Źródło zdjęć: © dobreprogramy.pl | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
15.04.2024 11:56, aktualizacja: 15.04.2024 12:14

Windows 11 ma problem po aktualizacji KB5036893, czyli zestawie kwietniowych poprawek wydanych w ramach Patch Tuesday. Użytkownicy Jedenastki skarżą się, że na ekranie widać tylko białą planszę, która przypomina tło szybkiej konfiguracji Windowsa. Ten problem da się ominąć.

Serwis Windows Latest opisuje usterki, które towarzyszą korzystającym z Windows 11 zwłaszcza po instalacji kwietniowych aktualizacji bezpieczeństwa. Pakiet KB5036893 bywa kłopotliwy między innymi z powodu błędu, na który wpadają niektórzy użytkownicy. Po włączeniu komputera na ekranie widać tylko białą planszę przypominającą tło konfiguratora Windowsa, który pojawia się po niektórych aktualizacjach.

W praktyce nie da się go zamknąć ani ominąć, ale użytkownicy wypracowali inny sposób. Na reddicie i form pomocy technicznej Microsoftu ustalono, że tymczasowym rozwiązaniem tej usterki jest wyłączenie dostępu do internetu. Okazuje się, że wówczas Windows 11 nie ma potrzeby odświeżenia systemowej konfiguracji, co pozwala bezproblemowo włączyć komputer.

Oczywiście nie jest to docelowe rozwiązanie i trudno mówić o wygodzie korzystania z komputera w ten sposób. Microsoft jak na razie nie wydał jednak kolejnej aktualizacji, która usuwałaby tę usterkę, więc użytkownikom pozostaje "kombinowanie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zwraca uwagę Windows Latest, problem białego ekranu w Windows 11 nie jest jedynym, na jaki można trafić po zainstalowaniu najświeższych aktualizacji. Część użytkowników mierzy się również ze znanymi od miesięcy błędami skutkującymi wyświetlaniem niezrozumiałych kodów.

To błędy towarzyszące zwykle samemu procesowi instalacji aktualizacji, której z różnych przyczyn nie da się dokończyć - podobne usterki przytrafiają się również regularnie w Windows 10. Użytkownicy Windowsa w praktyce muszą uzbroić się w cierpliwość, nim Microsoft dostrzeże te błędy i wyda kolejne aktualizacje, które je usuną.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)