Relacja z prezentacji Adobe Creative Suite 2

Redakcja

01.01.1999 01:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

25 października w warszawskim kinie Silver Screen przy ulicyPuławskiej odbyła się prezentacja produktów Adobe wchodzących wskład najnowszej edycji Creative Suite 2. Prezentację prowadziłspecjalista Adobe - Terry Steeley, który przedstawił możliwościAdobe Bridge, InDesign CS2, Photoshop CS2, Illustrator CS2, GoLiveCS2 i Acrobat 7.0. Wszystkie programy były uruchamiane w środowiskuApple Mac OS X Tiger, który był również prezentowany publicznościprzez przedstawiciela firmy Apple. Dodatkową atrakcją byłoprzedstawienie trzeciej serii tabletów Intuoso firmy Wacom.Zapraszam do relacji.

Podobnie jak premiera Macromedia Studio 8, Adobe Creative Suite2 Day odbył się w kinie Silver Screen. Spotkanie koło godziny 9.50rozpoczął dyrektor marketingu w firmie WimalInternational - Andrzej Lisiewicz. Publiczności zostałprzedstawiony TerrySteeley, który spotkanie rozpoczął od przedstawienia możliwościAdobe Bridge - przeglądarki zasobów projektowych, organizatora,edytora Camera Raw 3.0, wyszukiwarki i edytora metadanych Adobe XMPw jednym. Wsród omawianych funkcji znalazła się też usługa AdobeStock Photos, dzięki której użytkownik może wybrać i ściągnąćdowolne zdjęcie wysokiej jakości, by wykorzystać je w swoimprojekcie, a w razie zadawalających rezultatów - kupić zapośrednictwem Adobe Bridge.

Prezentacja Adobe Creative Suite 2 odbyła się w warszawskimkinie Silver Screen

Następnie przedstawiono Adobe InDesign CS2, aplikację doprzygotowywania układu stron książek, magazynów czy gazet. TerrySteeley omówił zmiany w obsłudze czcionek oraz nakładanie styli nafragmenty tekstu. Przedstawił też ulepszone narzędzie do bardzoszczegółowego formatowania przerw między znakami i opcje wyrównaniatekstu (justify), których zmienianie w widoczny sposób wpłynęło napolepszenie jakości wyświetlanego tekstu. Dobrym przykłademulepszonej kontroli nad teakstem był pokaz funkcji Optical MarginAlignment przy ustawianiu odstępów przy literze stylizowanej nawielkę literę rozpoczynającą stosowaną w opowiadaniach. InDesignCS2 zawiera też uaktualnienia do kontroli odstępów znaków (OpticalKerning) w wyrazach zbudowanych nie tylko z tej samej czcionki, czyznaków o różnych rozmiarach. Pokazano proste i bezproblemowepisanie po krzywych, wykorzystanie Open Type Fonts składających sięz ponad 65 tysięcy znaków, co pozwoliło zaprezentować właściwośćLigatures, pozwalającą na automatyczny dobór znaków w celuuzyskania jak najbardziej płynnego przejścia kształtów międzyliterami. Pod koniec tej części prowadzący powrócił do styli, któremożna rekonfigurować, zapisywać i nakładać na tekst i obrazkipodczas importu. Pokaz możliwości InDesign CS2 zamknęła prezentacjanarzędzia Spellchecker służącego do sprawdzania poprawnościtekstu.

Terry Steeley omawia nowości w Adobe InDesign CS2

Po tej części prezentacji nastąpiła 20 minutowa przerwa zpoczęstunkiem podczas którego uczestnicy mogli zwiedzić wspólnestonowisko firm Apple i Wacom. Zainteresowani testowali komputeriMac G5, zestaw składający sie z 23 calowego monitora Apple CinemaHD Display i tabletu Wacom Intuoso3 A4. Największą publicznośćzgromadził jednak bezprzewodowy tablet i wyswietlacz LCD w jednym -Wacom Cintiq 21UX.

Wiele osób próbowało swoich sił na Wacomie Cintiq 21UX

Po powrocie na salę kinową Terry Steeley rozpoczął częśćpoświęconą Photoshopowi CS2 od omówienia nowego narzędzia jakimjest Vanishing Point, służącego do zaawansowanego retuszowania zuwzględnieniem perspektywy. Pokaz możliwości tego narzędzia byłbardzo efektowny i wywołał zamierzony efekt, cała widownia zostałapięknie wkomponowana w fotele i nikt nie był w stanie odpowiedziećna proste pytanie: "I jak wam się podoba Vanishing Point?".:) Kolejnym narzędziem do retuszowania był Spot Healing szczególniepomocny przy likwidowaniu powielonych skaz na fotografiach czydokumentach skanowanych wynikłych przykładowo z zabrudzeniasprzętu. Prowadzący pokazał jak owe narzędzie jest proste w użyciu,jedno kliknięcie by zaznaczyć piksele odniesienia i następne byskutecznie usunąć skazę. Podobnie było z narzędziem do usuwania efektu czerwonych oczu zezdjęć (Red Eye Tool). Następnie zaprezentowano narzędzie do redukcji szumów (AdvancedNoise Reduction), które okazało się niezwykle użyteczne przyusuwaniu artefaktów powstałych na skutek szumów matrycy w aparatachcyfrowych czy też obrazków przesadnie skompresowanych. Podobnymnarzędziem jest Smart Sharpen pozwalający na zaawansowaną kontrolęprzy wyostrzaniu obrazków, dzięki której osiągane efekty są bardzosatysfakcjonujące. Kolejną zaprezentowaną innowacją była możliwośćtworzenia obrazów HDRI (High Dynamic Range Imaging). Dzięki niejjest możliwe proste konwertowanie zdjęć prosto z aparatu cyfrowego,korzystając z zapisanych metadanych jak Aparature, Shuttering Speedczy ISO. Tak przygotowane obrazy służą do odwzorowania oświetleniaw programach do grafiki 3D. Ostatnim omówionym narzędziemnajnowszej wersji Photoshopa był Lens Correction, które możnastosować do korygowania błędów obiektywów fotograficznych.

Terry Steeley podczas omawiania zmian w Photoshopie CS2

Po zakończonej częśći dotyczącej Photoshop CS2 prowadzącegozmienił przedstawiciel firmy Apple, który rozpoczął prezentacjęsystemu MAC OS Tiger. Na początku przedstawiono świetnieprezentującą się funkcję wyszukiwania (Spootlight), pozwalającą nabardzo szybkie i sprawne wyszukiwanie plików, bazując nie tylko nanazwach plików, ale też na metadanych zapisanych wewnątrz nich.Prezentowana wyszukiwarka działała zaskakująco szybko i skutecznie,w sekundy odnajdująca szukane pliki w wielotysięcznych zbiorach.Prócz szybkości, Spootlight potrafi wyszukiwać łańcuchy w każdymformacie plików z tekstem. Pokazano też zasady konstrukcji makrzwiększających skuteczność wyszukiwania, możliwość ich zapisywaniapod postacią specjalnych folderów - Smart Folders. Następnieomówiono Dashboard z możliwością dołączania pluginów (Widgets)dzięki czemu możliwe jest dostosowanie przestrzeni użytkownika doindywidualnych potrzeb. Po Dashboardzie przyszedł czas na obsługęRSS, Font Book pozwalającą na wygodne wyszukiwanie czcionek. Nakoniec prezentacji Tygrysa prowadzący przedstawił świetnemożliwości automatyzowania codziennych prac, bardzo prostokonfigurowalnych za pomocą techniki drag&drop.

Publiczność była mocno pochłonięta prezentacją systemu MAC OSTiger

Po tej części widzowie zostali zaproszeni na lunch, po którymTerry Steeley kontynuował prezentację i przedstawił współpracęIllustratora CS2 z Photoshopem CS2 na przykładzie wykorzystaniaSmart Objects, pozwalających na zmianę wielkości importowanego doPhotoshopa wektorowego obrazka bez straty jego jakości. Dalejpokazano Live Trace i Live Paint. Podczas pokazu Live Paintzaprezentowano nowe zamykanie wektorowych kształtów nie zmieniającwyglądu obrazka (Close Gaps). Terry Steeley pokazał jak łatwo możnaprzełączać się między programami, co zrobiło duże wrażenie,utwierdzając widzów w fakcie, iż cała zawarta technologia wCreative Suite 2 jest mocno zintegrowana.

Jeden ze szwedzkich stołów do którego zostali zaproszeni gościena lunch

Kolejnym programem był GoLive CS2 służący do tworzenia stronWWW. Podczas prezentacji pokazano rozbudowane możliwości kreatora,funkcję Live Rendering oraz interfejs pozwalający na łatwetworzenie i testowanie projektów przeznaczonych na urządzenia PDA.Prócz tych innowacji Terry Steeley przedstawił ulepszone wsparciedla CSS oraz na przykładach przedstawił wykorzystaniepredefiniowanych zestawów styli CSS. Warto też wspomnieć ofunkcjach importowania sekwencji video formatów mov. Ostatnim omawianym produktem był Adobe Acrobat w którym użytkownikmoże za pomocą paru kliknięć tworzyć dokumenty PDF z wielu plików.Zaprezentowano możliwości komentowania tak by możliwym byłododawanie komentarzy z poziomu Acrobat Readera. Podczas prezentacjiostatniego programu, Adobe napotkało małe problemy techniczne :),Terry Steeley nie zdołał przedstawić funkcji wykrywającej iwskazującej elementy, które wydrukują się błędnie (ShowOverprinting). Możliwym jest, że zmęczenie dało się nie tylko weznaki prowadzącemu, ale i publiczności, ponieważ obie stronyzgłaszały chęć szybszego przejścia do głównej atrakcji, czylilosowania nagród. :-) Gdy prowadzący zakończył prezentację ostatniego z programównadszedł czas na pytania. Publiczność nie próżnowała, pytała m.in.o połącznie Adobe z Macromedią, o edycję video w przyszłychedycjach pakietu Creative Suite, o przyszłe zmiany w Photoshopie iIllustratorze. Niestety na większość pytań prowadzący nie mógłodpowiedzieć ze względu na brak uprawnień do oficjalnegowypowiadania się na temat połączenia obu firm, albo wystąpiłyproblemy z tłumaczeniem, ponieważ pytania zadawane przezpubliczność przeradzały się w zdania-potwory wielo-wielokrotniezłożone :), co budziło zakłopotanie na twarzy nie tylko tłumacza iprowadzącego, ale też na twarzach samej publiczności :). Wartozaznaczyć, że jedna z osób dostała bana od Terry'iego Steeley'a zakłopotliwe i na ogół nic nie wnoszące pytania :). Po wyczerpaniu pytań Andrzej Lisiewicz zapowiedział pokazmożliwości nowych tabletów Wacom Intuoso3, co wiązało się zpodłączniem tabletu i konfiguracji, podczas których rozlosowanounikatowy znaczek Apple. Gdy instalacja dobiegła końca, okazałosię, iż tablet odmawia współpracy :). W zamian prowadzący, SzymonKaszuba omówił zmiany w najnowszej serii tabletów, tłumaczącdlaczego dużo lepsze jest rysowanie na tablecie w porównaniu domyszy, która została przez prowadzącego żartobliwie nazwana cegłą:). Na opinię prowadzącego, że nie opłaca się przedstawiaćmożliwości tabletu rysując "cegłą", publiczność zgodniezaproponowała zrestartowanie systemu, podczas którego rozlosowanodwa parasole i dwie koszule polo z logo Adobe, tablet WacomIntuoso3 A5 oraz nagrodę główną - Adobe Creative Suite 2 Premium.Zaraz po losowaniu Andrzej Lisiewicz ogłosił, iż na każdegowychodzącego z sali będzie czekał T-Shirt z logo Adobe, na copubliczność szybko zareagowała sprawnie gromadząc się przy wyjściu.Gdzieś w zgiełku odnalazł się prezenter Szymon Kaszuba, ogłaszającdumnie: "tablet DZIAŁA!" :D. Nic to jednak nie dało, w tej chwilipubliczność była mocno pochłonięta wyborem rozmiarów koszulek,dlatego też Szymon Kaszuba rozpoczął pakowanie sprzętu. Jakże miłyakcent ze strony publiczności. ;D

Dumnie "odchodząca" główna nagroda Adobe Creative Suite 2 :)

Podsumowując impreza była bardzo udana, bardzo dobrzezorganizowana, a humor prowadzącego, życzącego zdrowia każdemukichającemu na sali udzielił się chyba wszystkim :). Oby więcejtakich imprez w przyszłości!

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)