RoboCORE: polskie serce dla robotów osiągnęło sukces na Kickstarterze

RoboCORE: polskie serce dla robotów osiągnęło sukces na Kickstarterze

RoboCORE: polskie serce dla robotów osiągnęło sukces na Kickstarterze
Redakcja
12.03.2015 14:19

Jesteśmy świadkami kolejnego sukcesu polskiej myśli technicznej, jaka została zaprezentowana w serwisie Kickstarter. Projekt RoboCORE tworzony przez krakowską spółkę Husarion zdobył zainteresowanie internautów i jego kampania zostanie sfinansowana. Cóż to takiego? To gotowe „serce” dla robotów, które znacznie ułatwi ich tworzenie każdemu, kto zechce stworzyć własnego asystenta.

Głównym zadaniem RoboCORE jest stworzenie gotowej platformy ułatwiającej powstawanie robotów – tak, aby nie wymagało to od ich twórców zajmowania się wszystkimi aspektami. Autorzy projektu uważają, że każdy robot składa się z trzech głównych elementów: elektroniki, oprogramowania i mechaniki. Dzięki ich modułowi otrzymujemy gotową elektronikę i odpowiednie oprogramowanie. Wystarczy następnie z niego skorzystać i zająć się pozostałymi kwestiami – pomysłem na ciekawego robota i mechaniką związaną z jego zastosowaniem. Całość zapewnia ponadto wygodny dostęp z dowolnego miejsca na świecie.

Robocore Kickstarter Video Sneak Peek

Układ RoboCORE został zbudowany z m.in. użyciem mikrokontrolera z rdzeniem Cortex-M4 o taktowaniu 168 MHz, a także komputera Intel Edison. Posiada on kartę Wi-Fi, Bluetooth 4.0, slot na microSD, wejście microUSB i wsparcie dla USB OTG. Całość zapewnia także wsparcie dla silników DC z enkoderami, odpowiednie moduły rozszerzeń i pozwala na wykorzystanie najróżniejszych czujników. RoboCORE jest kompatybilny z zestawami LEGO Mindstorms NXT i kontrolerami EV3. Oprogramowaniem możemy z kolei sterować za pomocą strony internetowej, a także aplikacji mobilnych dla Androida i iOS: dzięki chmurze można więc zarządzać robotem bez fizycznego kontaktu z nim, gdziekolwiek jesteśmy.

Na potrzeby projektu stworzono otwartoźródłowy hFramework napisany w C i C++, który powinien spodobać się osobom, które do tej pory miały styczność z np. Arduino. Jeżeli nie przepadamy za wspomnianym językiem, możliwe jest również wykorzystanie Pythona, a autorzy planują powiększenie wsparcia i stworzenie kolejnych interfejsów programistycznych. Dostępne jest także dedykowane webowe IDE, które ułatwi programowanie nowych robotów i pozwoli na współpracę kilku osób. Co najważniejsze, do połączenia nie będziemy potrzebowali żadnych przewodów i męczenia się z przedpotopowymi złączami. Wystarczy Bluetooth, Wi-Fi, lub USB. Wydaje się więc, że tworzenie robotów dzięki temu zestawowi stanie się o wiele łatwiejsze i sięgnąć po nie będą mogli nawet początkujący w tej dziedzinie.

Aby rozwinąć projekt jego autorzy potrzebowali 50 tysięcy dolarów – biorąc pod uwagę jego rozmach, trzeba przyznać, że wcale nie chcą zbyt wiele. Cel ten udało się osiągnąć już wczoraj, obecnie zainteresowani dołożyli się kwotą o 5,5 tysięcy dolarów wyższą, niż zakładana. Zbiórka potrwa do jutra do godziny 8:00, możliwe więc jest, że projekt zostanie wsparty dodatkowymi funduszami. Osoby wspierające produkt odpowiednią kwotą otrzymają zestawy RoboCORE już w lipcu tego roku. Na rynku pojawią się dwie wersje: standardowa kosztująca około 119 dolarów, a także RoboCORE-mini dla mniej wymagających użytkowników za 85 dolarów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)