Rosjanie mają nowy system operacyjny. Sami go stworzyli

Rosjanie mają nowy system operacyjny. Sami go stworzyli

Laptop z rosyjską klawiaturą
Laptop z rosyjską klawiaturą
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Dmitrj Tishenko
Norbert Garbarek
15.02.2023 12:49

Jego zastosowanie znajdzie się przede wszystkim w sektorze edukacyjnym. M OS, bo tak nazywa się nowy system operacyjny dla komputerów stworzony przez Rosjan, powstał na bazie Linuksa i już trafia do pierwszych użytkowników.

Opracowanie M OS zajęło zespołowi 25 programistów z rosyjskiego Departamentu Technologii Informacyjnych sześć miesięcy. Bynajmniej nie jest to oprogramowanie, które powstało zupełnie od zera i zamierza konkurować z Windowsem lub też Mac OS. Rosjanie oparli swój M OS na jądrze Linuksa, a podobnych wydań do tej pory powstało już co najmniej kilka.

System ma kilka najpotrzebniejszych programów

Zestaw dystrybucyjny M OS, na którego pojawienie się na rynku uwagę zwrócił portal Gizchina składa się z podstawowych narzędzi mających na celu zapewnienie możliwie wydajnej pracy swoim użytkownikom. Tych natomiast powoli przybywa, bo zespół Moskiewskiej Szkoły Elektronicznej (odpowiedzialny za rozwój systemu) przekazał już pierwsze egzemplarze laptopów i komputerów stacjonarnych pracujących pod kontrolą M OS do placówek edukacyjnych.

M OS - nowy system operacyjny od Rosjan, dla Rosjan
M OS - nowy system operacyjny od Rosjan, dla Rosjan© Gizchina

Jak podaje źródło, rosyjski system operacyjny ma zainstalowaną przeglądarkę internetową Mozilla Firefox, klienta poczty e-mail Mozilla Thunderbird oraz Evolution, ale nie brakuje też niezbędnych pakietów biurowych: P7-Office oraz LibreOffice. Na "pokładzie" M OS znalazły się też narzędzia do zapisywania zrzutów ekranu oraz nagrywania obrazu. Tak skomponowany zestaw ma być odpowiedzią na potrzeby nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To nie jest pierwsze podejście Rosjan do własnego systemu operacyjnego

Gizchina zauważa, że M OS nie stanowi innowacji w kontekście systemów operacyjnych wykorzystywanych w Rosji. Na tamtejszym rynku funkcjonują już m.in. BaseALT, RED OS czy też Astra Linux. Najnowsza propozycja ma jednak mieć tę przewagę nad konkurencyjnymi rozwiązaniami, że "posiada prosty i intuicyjny interfejs, a także wysoki poziom bezpieczeństwa".

W kontekście nowego rosyjskiego oprogramowania pojawiają się jednak obawy dotyczące jego użyteczności i tego, czy w ogóle w Rosji potrzebny jest kolejny system, który nie jest zaprojektowanym zupełnie od nowa i dużo bardziej zaawansowanym rozwiązaniem. "Nie ma sensu tworzyć kolejnej dystrybucji Linuksa" – donosi Gizchina i dodaje, że do tej pory dużą popularnością cieszy się Astra Linux, którego dostarczono już ok. 150 tys. licencji. To właśnie z tym wydaniem Linuksa może w przyszłości konkurować M OS.

Norbert Garbarek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie