Koniec wsparcia Windows 10 21H2. Zaktualizuj system

Windows 10
Windows 10
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

15.06.2023 15:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 10 21H2 dostał już ostatnie aktualizacje bezpieczeństwa. Od tego momentu system w tej wersji po prostu nie jest wspierany, a co za tym idzie - komputery będą narażone na nowe ataki z zewnątrz. Użytkownicy powinni pomyśleć o aktualizacji do 22H2 lub instalacji Windowsa 11.

Łatwiejsza w realizacji jest instalacja Windowsa 10 22H2 zwłaszcza, że Microsoft zapowiedział automatyczne wdrażanie u tych osób, które nie zdecydowały się na to własnowolnie wcześniej. Aktualizacji Windowsa lepiej nie odkładać na później. Instalacja powinna zająć tylko kilka chwil, a po niej Windows 10 będzie dalej otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa - w wersjach Home i Pro aż do jesieni 2025 roku.

Lepszą opcją jest jednak aktualizacja komputera i wgranie Windowsa 11. Użytkownik, którego sprzęt nadaje się do przeprowadzenia takiej operacji, może ją zainicjować z poziomu Windows Update. System sam przeprowadzi cały proces, a użytkownik teoretycznie nie straci żadnych plików i ustawień - choć co do zasady zawsze w takich sytuacjach warto samodzielnie zadbać o dodatkową kopię zapasową. Aktualizacja Windowsa 10 do Windowsa 11 jest darmowa.

Windows 11 to bardziej przyszłościowe rozwiązanie. Microsoft zdążył już bowiem zapowiedzieć, że Windows 10 nie będzie już dostawać aktualizacji funkcji mimo innych wcześniejszych zapewnień. Jedenastka dostaje poprawki funkcjonalne na bieżąco, a dobrym przykładem są trwające testy nowych funkcji związanych z powiadomieniami czy wdrożeniem odświeżonego po raz kolejny Eksploratora Plików.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (152)