Sklep Google Play: 18 szkodliwych aplikacji do usunięcia

Sklep Google Play: 18 szkodliwych aplikacji do usunięcia

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
22.06.2022 12:39, aktualizacja: 22.06.2022 14:49

Sklep Google Play po raz kolejny oferował użytkownikom Androida zainfekowane aplikacje – zwracają uwagę eksperci z SecneurX. Tym razem lista programów do usunięcia zawiera 18 pozycji. Warto sprawdzić, czy któraś aplikacja nie znajduje się w telefonie, a jeśli tak – odinstalować ją.

W sklepie Google Play z aplikacjami na Androida regularnie pojawiają się szkodliwe programy, które omijają zabezpieczenia i są oferowane użytkownikom. Najczęstszą przyczyną jest brak szkodliwego kodu bezpośrednio w programie i późniejsze pobieranie go w formie dodatkowych paczek. Zabezpieczenia Play Protect mają wówczas znacznie utrudnione zadanie w kontekście wykrywania szkodliwych aplikacji.

Jak podaje serwis American Chronicles powołując się na dane z SecneurX, niedawno w Google Play wykryto kolejne 18 zawirusowanych aplikacji. Wszystkie na pierwszy rzut oka wydawały się jednak bezpieczne, toteż przez długi czas nie zostały dostrzeżone. W praktyce po zainstalowaniu wykradały prywatne dane użytkowników Androida, w tym loginy i hasła do bankowości, numery telefonów oraz e-maile.

Zakłada się, że dzięki takim danym oszuści mogli dodatkowo szantażować swoje ofiary. Na podobnej zasadzie działa opisywany przez nas niedawno popularny atak typu sextortion. 18 fałszywych aplikacji, które znaleziono w Google Play wypada bezzwłocznie odinstalować, jeśli znajdują się w smartfonie. Są to:

 1. Document Manager
 2. rCoin track Loan -Online loan
 3. Cool Caller Screen
 4. PSD Auth Protector
 5. RGB Emoji Keyboard
 6. Camera Translator Pro
 7. Fast PDF Scanner
 8. Air Balloon Wallpaper
 9. Colorful Messenger
 10. Thug Photo Editor
 11. Anime Wallpapers
 12. Peace SMS
 13. Happy Photo Collage
 14. Original Messenger
 15. Pellet Messages
 16. Smart Keyboard
 17. Special Photo Editor
 18. 4K Wallpapers 

Podkreślamy, że nawet jeśli szkodliwe programy zostały usunięte ze sklepu Google Play z uwagi na zagrożenie, nie znikną one ze smartfonów automatycznie, jeśli zostały wcześniej zainstalowane przez użytkowników. Warto więc samodzielnie sprawdzić listę programów w telefonie i upewnić się, że żadna aplikacja o nazwie z powyższej listy nie znajduje się w pamięci.

By to zrobić, najrozsądniej jest dotrzeć do listy wszystkich programów, którą w Androidzie można znaleźć w ustawieniach. Z tego miejsca można też od razu odinstalować wybrany program. 

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)