Sklep Google Play: 8 fałszywych aplikacji do usunięcia

Sklep Google Play: 8 fałszywych aplikacji do usunięcia

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
16.07.2022 13:52, aktualizacja: 19.07.2022 09:31

Sklep Google Play z aplikacjami na Androida często okazuje się oferować programy, które dostały się do niego omijając zabezpieczenia. Fałszywe aplikacje na różne sposoby szkodzą użytkownikom, a najnowsza analiza wskazuje na kolejne 8 programów, które najlepiej jest po prostu usunąć.

Na szczegóły zwrócił uwagę Bleeping Computer powołując się na analizę badacza Maxime Ingrao. W Sklepie Google Play zidentyfikowano 8 aplikacji na Androida, które potajemnie zapisywały użytkowników do płatnych usług. To typowe zachowanie na przykład dla zaszytego w programach trojana Joker, choć w tym przypadku badacz posługuje się nazwą Autolycos - z uwagi na nieco inne technikalia.

W chwili pisania niniejszego tekstu, wszystkie aplikacje zostały już usunięte z Google Play (co ciekawe dwie z nich dopiero po publikacji Bleeping Computera). Co jednak najważniejsze, niezależnie od usuwania z serwerów przez Google'a, to użytkownicy muszą zadbać o odinstalowanie aplikacji ze smartfonów. Pobrane wcześniej pozostają w pamięci urządzenia tak długo, dopóki nie zostaną usunięte ręcznie.

8 szkodliwych aplikacji ze sklepu Google Play, które należy bez zwłoki odinstalować z telefonu z Androidem to:

  • Vlog Star Video Editor (com.vlog.star.video.editor)
  • Creative 3D Launcher (app.launcher.creative3d)
  • Wow Beauty Camera (com.wowbeauty.camera)
  • Gif Emoji Keyboard (com.gif.emoji.keyboard)
  • Freeglow Camera 1.0.0 (com.glow.camera.open)
  • Coco Camera v1.1 (com.toomore.cool.camera)
  • Funny Camera (com.okcamera.funny)
  • Razer Keyboard & Theme (com.razer.keyboards)

Łącznie opisywane programy pobrano ponad 3 mln razy, więc trudno zaprzeczyć ich popularności. Chcąc sprawdzić, czy wymienione aplikacje znajdują się w telefonie z Androidem, najłatwiej jest odwiedzić ustawienia i menedżer aplikacji, gdzie pozostaje odszukać powyższe nazwy programów (tudzież pakietów APK) na liście i w razie potrzeby usunąć je ze smartfonu.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)