Uratował dwa życia. Apple Watch to coś więcej niż gadżet

Uratował dwa życia. Apple Watch to coś więcej niż gadżet

Funkcja wykrywania upadku w zegarku Apple Watch
Funkcja wykrywania upadku w zegarku Apple Watch
Źródło zdjęć: © Apple
Wojciech Kulik
13.05.2023 10:58, aktualizacja: 13.05.2023 11:18

Apple Watch ma wiele zalet, a producent każdego roku dorzuca kolejne. Dzięki temu jego funkcjonalność nie ogranicza się do wyświetlania powiadomień z iPhone’a czy monitorowania aktywności. Ten zegarek może też ratować życie. I tylko w ostatnim tygodniu uratował kolejne dwa.

Tylko w maju smartwatch Apple uratował życie dwóch osób za sprawą funkcji Fall Detection, która po raz pierwszy pojawiła się w oprogramowaniu zegarka czwartej generacji, wprowadzonej na rynek pięć lat temu. Funkcja ta sprawia, że gadżet jest w stanie wykryć upadek i automatycznie powiadomić o tym fakcie służby medyczne.

Dwa życia uratowane przez Apple Watcha

Pierwsza historia pochodzi z Minnesoty, gdzie niejaki Michael Brodkorb został potrącony przez samochód (którego kierowca uciekł z miejsca wypadku). Jego Apple Watch wykrył upadek i zadzwonił pod 911, dzięki czemu karetka szybko zjawiła się na miejscu. Jak przyznał poszkodowany mężczyzna, po zdarzeniu był w takim stanie, że nie dałby rady sam zareagować.

Zegarek Apple Watch wzywający pomoc
Zegarek Apple Watch wzywający pomoc© Apple

Praktycznie w tym samym czasie, lecz tym razem w Cincinnati, 83-letni William Fryer upadł podczas wędrówki szlakiem Ohio River Trail. Zegarek wezwał służby i poinformował rodzinę o zdarzeniu, co pozwoliło na szybką reakcję z obu tych stron. Po transporcie do szpitala okazało się, że upadek był spowodowany zakrzepem krwi, który szybko został usunięty, a sam użytkownik wrócił już do zdrowia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Apple Watch to zegarek ratujący życie

To najnowsze, ale wcale nie pierwsze przypadki, kiedy wykrywanie upadku w smartwatchach Apple uratowało komuś życie. Znana jest też na przykład historia 92-latka, który spadł z drabiny – jego zegarek powiadomił służby, które szybko pojawiły się na miejscu.

Funkcje prozdrowotne w Apple Watchu
Funkcje prozdrowotne w Apple Watchu© Apple

Zresztą nie tylko ta jedna funkcja ma znaczenie. Najnowszy Apple Watch umożliwia wykonanie badania EKG, mierzy natlenienie krwi, monitoruje temperaturę ciała i analizuje ogólny stan zdrowia. W minionych miesiącach słyszeliśmy między innymi o mężczyźnie, który otrzymywał na zegarku powiadomienia o zbyt wysokim tętnie – udał się do lekarza i okazało się, że była to bardzo dobra decyzja, bo przyczyną okazał się (niedający innych objawów) krwotok wewnętrzny.

Niespełna rok temu natomiast Apple Watch zdiagnozował u 67-latki z Maine migotanie przedsionków. Jak okazało się później u lekarza – diagnoza była słuszna, dzięki czemu można było podjąć odpowiednie środki. Kobieta przyznała, że jest wdzięczna gadżetowi i być może zawdzięcza mu nie tylko zdrowie, ale i życie.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)