Warto poznać nowe języki: Swift, Go i Scratch

Warto poznać nowe języki: Swift, Go i Scratch

Warto poznać nowe języki: Swift, Go i Scratch
12.03.2017 13:48

Swift, Go i Scratch – to trzy najszybciej zyskujące popularność języki programowania według rankingu TIOBE. Warto zaznaczyć, że Swift wskoczył na miejsce w pierwszej dziesiątce. Według rankingu język Apple'a jest popularniejszy od Ruby, Perla, Assemblera i wielu innych. Czołówka pozostaje bez zmian.

Ten miesiąc jest szczególny dla Swifta, gdyż język ten pierwszy raz znalazł się w pierwszej dziesiątce w rankingach TIOBE. Swift ma zaledwie 3 lata, ale ponieważ miał zastąpić bardzo popularny Objective-C, poprzeczka od początku była zawieszona wysoko. Przejście na nowy język przebiega bardzo powoli, wielu deweloperów nie migruje swoich programów na Swifta.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ponieważ język jest hermetyczny i powstał z myślą wyłącznie o platformach Apple'a, raczej nie znajdzie się na wyższej pozycji. Chyba że zostanie przyjęty w innym środowisku, na co są pewne szanse. IBM na przykład wprowadził Swifta do swojej chmury i udostępnia własne narzędzia do pisania aplikacji serwerowych. Swift może się sprawdzić w takich zastosowaniach choćby dzięki relatywnie małemu zapotrzebowaniu na pamięć. Na większą skalę może okazać się tańszy niż Java lub Node.js.

Mówi się też o możliwości wykorzystania Swifta do pisania aplikacji na Androida, co byłoby niezłą alternatywą dla Javy. Swift ma zwięzłą składnię i cieszy się opinią bezpiecznego, a przy tym ma nowoczesne udogodnienia, jak garbage collector i dobrą dokumentację.

Obraz

Głównym konkurentem Swifta jest tu Go – język wydany przez Google w 2009. Go także bardzo szybko zdobywa popularność. W tym miesiącu jest już na 17. pozycji w rankingu TIOBE. Co ciekawe, na GitHubie prym wiodą właśnie Swift i Go. Warto też obserwować C# – język ten wychodzi poza Windowsa i na pewno znajdą się dla niego nowe zastosowania.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ciekawostką jest pozycja 20 – Scratch, stale zyskujący popularność od 2014 roku. To odzwierciedlenie upowszechniania się nauki programowania w szkołach, gdzie głównie wykorzystuje się Scratcha.

Popularność języków jest przez TIOBE mierzona na podstawie różnych czynników, ale przede wszystkim zbiera dane z 25 wyszukiwarek (Google, Bing, Yahoo!, Wikipedia, Amazon, YouTube, Baidu i inne), by ocenić zainteresowanie zagadnieniami związanymi z każdym z języków.

Jeśli weźmiemy pod uwagę ogłoszenia zawodowe, sprawa wygląda nieco inaczej. Według Coding Dojo Swift i Objective-C są w pierwszej dziesiątce, ale najbardziej potrzebne na rynku pracy są osoby znające SQL-a. W tym rankingu Perl wyprzedza języki Apple'a.

Obraz

Swift jest też w pierwszej dziesiątce w rankingu PYPL, który zbiera informacje o wyszukiwaniu materiałów do nauki z Google Trends. Ten ranking pokazuje jednak, że wciąż więcej osób potrzebuje instrukcji do Objective-C. Prawdopodobnie ma to związek z utrzymywaniem napisanych już aplikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)