Warto poznać nowe języki: Swift, Go i Scratch
Swift, Go i Scratch – to trzy najszybciej zyskujące popularność języki programowania według rankingu TIOBE. Warto zaznaczyć, że Swift wskoczył na miejsce w pierwszej dziesiątce. Według rankingu język Apple'a jest popularniejszy od Ruby, Perla, Assemblera i wielu innych. Czołówka pozostaje bez zmian.
Ten miesiąc jest szczególny dla Swifta, gdyż język ten pierwszy raz znalazł się w pierwszej dziesiątce w rankingach TIOBE. Swift ma zaledwie 3 lata, ale ponieważ miał zastąpić bardzo popularny Objective-C, poprzeczka od początku była zawieszona wysoko. Przejście na nowy język przebiega bardzo powoli, wielu deweloperów nie migruje swoich programów na Swifta.
Ponieważ język jest hermetyczny i powstał z myślą wyłącznie o platformach Apple'a, raczej nie znajdzie się na wyższej pozycji. Chyba że zostanie przyjęty w innym środowisku, na co są pewne szanse. IBM na przykład wprowadził Swifta do swojej chmury i udostępnia własne narzędzia do pisania aplikacji serwerowych. Swift może się sprawdzić w takich zastosowaniach choćby dzięki relatywnie małemu zapotrzebowaniu na pamięć. Na większą skalę może okazać się tańszy niż Java lub Node.js.
Mówi się też o możliwości wykorzystania Swifta do pisania aplikacji na Androida, co byłoby niezłą alternatywą dla Javy. Swift ma zwięzłą składnię i cieszy się opinią bezpiecznego, a przy tym ma nowoczesne udogodnienia, jak garbage collector i dobrą dokumentację.
Głównym konkurentem Swifta jest tu Go – język wydany przez Google w 2009. Go także bardzo szybko zdobywa popularność. W tym miesiącu jest już na 17. pozycji w rankingu TIOBE. Co ciekawe, na GitHubie prym wiodą właśnie Swift i Go. Warto też obserwować C# – język ten wychodzi poza Windowsa i na pewno znajdą się dla niego nowe zastosowania.
Ciekawostką jest pozycja 20 – Scratch, stale zyskujący popularność od 2014 roku. To odzwierciedlenie upowszechniania się nauki programowania w szkołach, gdzie głównie wykorzystuje się Scratcha.
Popularność języków jest przez TIOBE mierzona na podstawie różnych czynników, ale przede wszystkim zbiera dane z 25 wyszukiwarek (Google, Bing, Yahoo!, Wikipedia, Amazon, YouTube, Baidu i inne), by ocenić zainteresowanie zagadnieniami związanymi z każdym z języków.
Jeśli weźmiemy pod uwagę ogłoszenia zawodowe, sprawa wygląda nieco inaczej. Według Coding Dojo Swift i Objective-C są w pierwszej dziesiątce, ale najbardziej potrzebne na rynku pracy są osoby znające SQL-a. W tym rankingu Perl wyprzedza języki Apple'a.
Swift jest też w pierwszej dziesiątce w rankingu PYPL, który zbiera informacje o wyszukiwaniu materiałów do nauki z Google Trends. Ten ranking pokazuje jednak, że wciąż więcej osób potrzebuje instrukcji do Objective-C. Prawdopodobnie ma to związek z utrzymywaniem napisanych już aplikacji.