Windows 11: jak pobrać mapy offline?

Windows 11: jak pobrać mapy offline
Windows 11: jak pobrać mapy offline
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor
Krzysztof Fiedor

29.05.2022 15:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pobranie map offline w Windows 11 może nas uratować w podróży. Tam, gdzie szybki internet nie jest standardem, mapy offline stają się wręcz niezbędne aby nie zgubić się w nieznanym terenie. W Windows 11 istnieje możliwość pobrania na dysk map interesującego nas regionu.

Windows 11 posiada wbudowaną aplikację Mapy. Domyślnie Mapy do poprawnego działania wymagają połączenia z internetem. Zazwyczaj nie jest to problemem. Niestety, awaria u dostawcy albo co częstsze - lokalizacja bez zasięgu - mogą być nie lada problemami przy planowaniu podróży. Rozwiązaniem może być pobranie mapy wybranego kraju lub obszaru na dysk, co jest możliwe właśnie w Windows 11.

Windows 11: jak pobrać mapy offline?

Na początek udajemy się do Ustawień (klawisz Win i ikona Ustawienia). Z listy po lewej stronie wybieramy Aplikacje. Na nowej liście odnajdujemy MAPY OFFLINE.

  • Windows 11: menu Start - Ustawienia
  • Windows 11: menu Aplikacje - Mapy offline
[1/2] Windows 11: menu Start - UstawieniaŹródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

W kolejnym oknie, na górze odnajdujemy MAPY i klikamy POBIERZ MAPY. Tu też możemy zmienić ustawienia jak mają działać mapy w trybie offline np. lokalizację map czy zachowania aktualizacji.

Windows 11: menu Mapy offline
Windows 11: menu Mapy offline© dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

W kolejnym kroku wybieramy kontynent, na którym znajduje się interesujący nas kraj lub region. Po kliknięciu widzimy listę krajów, których mapy możemy pobrać na dysk. Wystarczy kliknąć przycisk POBIERZ.

Windows 11: wybieramy kontynent
Windows 11: wybieram kraj, którego mapę chcemy pobrać

Od tej chwili mapa pobranego regionu będzie działać bez potrzeby stałego połączenia z internetem.

Jest też nieco szybszy sposób na dotarcie do miejsca pobierania map. Wystarczy uruchomić aplikację Mapy (Start, wpisujemy mapy i wybieramy widoczną aplikację). Następnie udajemy się do menu opcji (trzy kropki w prawym, górnym rogu), gdzie po kliknięciu wybieramy USTAWIENIA.

Windows 11: uruchamiamy aplikację Mapy
Windows 11: uruchamiamy aplikację Mapy© dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

Na kolejnym ekranie klikamy Wybierz mapy i lądujemy w oknie prezentowanym wyżej Mapy offline, gdzie wybieramy kontynent i konkretny kraj, którego mapę chcemy pobrać do późniejszego użytku offline.

Windows 11: aplikacja Mapy, menu Ustawienia
Windows 11: pobieramy mapy offline w aplikacji Mapy

Mapy offline to przydatne narzędzie, które może nam pomóc w wielu sytuacjach. Zwłaszcza, kiedy podróżujemy w mniej zurbanizowane rejony świata, albo wtedy, kiedy lokalny dostawca internetu zalicza kolejną awarię.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)