Windows 11: jak pobrać mapy offline?

Windows 11: jak pobrać mapy offline?29.05.2022 15:22
Windows 11: jak pobrać mapy offline
Windows 11: jak pobrać mapy offline
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

Pobranie map offline w Windows 11 może nas uratować w podróży. Tam, gdzie szybki internet nie jest standardem, mapy offline stają się wręcz niezbędne aby nie zgubić się w nieznanym terenie. W Windows 11 istnieje możliwość pobrania na dysk map interesującego nas regionu.

Windows 11 posiada wbudowaną aplikację Mapy. Domyślnie Mapy do poprawnego działania wymagają połączenia z internetem. Zazwyczaj nie jest to problemem. Niestety, awaria u dostawcy albo co częstsze - lokalizacja bez zasięgu - mogą być nie lada problemami przy planowaniu podróży. Rozwiązaniem może być pobranie mapy wybranego kraju lub obszaru na dysk, co jest możliwe właśnie w Windows 11.

Windows 11: jak pobrać mapy offline?

Na początek udajemy się do Ustawień (klawisz Win i ikona Ustawienia). Z listy po lewej stronie wybieramy Aplikacje. Na nowej liście odnajdujemy MAPY OFFLINE.

  • Windows 11: menu Start - Ustawienia
  • Windows 11: menu Aplikacje - Mapy offline
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor
[1/2]
Windows 11: menu Start - Ustawienia

W kolejnym oknie, na górze odnajdujemy MAPY i klikamy POBIERZ MAPY. Tu też możemy zmienić ustawienia jak mają działać mapy w trybie offline np. lokalizację map czy zachowania aktualizacji.

Windows 11: menu Mapy offline
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor
Windows 11: menu Mapy offline

W kolejnym kroku wybieramy kontynent, na którym znajduje się interesujący nas kraj lub region. Po kliknięciu widzimy listę krajów, których mapy możemy pobrać na dysk. Wystarczy kliknąć przycisk POBIERZ.

Windows 11: wybieramy kontynent
Windows 11: wybieram kraj, którego mapę chcemy pobrać

Od tej chwili mapa pobranego regionu będzie działać bez potrzeby stałego połączenia z internetem.

Jest też nieco szybszy sposób na dotarcie do miejsca pobierania map. Wystarczy uruchomić aplikację Mapy (Start, wpisujemy mapy i wybieramy widoczną aplikację). Następnie udajemy się do menu opcji (trzy kropki w prawym, górnym rogu), gdzie po kliknięciu wybieramy USTAWIENIA.

Windows 11: uruchamiamy aplikację Mapy
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor
Windows 11: uruchamiamy aplikację Mapy

Na kolejnym ekranie klikamy Wybierz mapy i lądujemy w oknie prezentowanym wyżej Mapy offline, gdzie wybieramy kontynent i konkretny kraj, którego mapę chcemy pobrać do późniejszego użytku offline.

Windows 11: aplikacja Mapy, menu Ustawienia
Windows 11: pobieramy mapy offline w aplikacji Mapy

Mapy offline to przydatne narzędzie, które może nam pomóc w wielu sytuacjach. Zwłaszcza, kiedy podróżujemy w mniej zurbanizowane rejony świata, albo wtedy, kiedy lokalny dostawca internetu zalicza kolejną awarię.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)