Windows 11: jak dodać skrót do paska zadań?

Windows 11: jak dodać skrót do paska zadań?

Skrót na pasku zadań Windows 11
Skrót na pasku zadań Windows 11
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
27.03.2022 14:20

Dodawanie skrótu na pasku zadań w Windows 11 pozwala łatwiej panować nad programami. Przypięte aplikacje da się szybciej otwierać i kontrolować w przypadku korzystania z kilku monitorów jednocześnie.

Skrót do paska zadań w Windows 11 można dodać przynajmniej na dwa sposoby. W pierwszym przypadku najpierw należy odszukać aplikację, którą chcemy dodać jako skrót, a następnie po prostu ją uruchomić. Windows 11 wyświetli ikonę programu na pasku zadań, ale na tym etapie nie jest ona jeszcze dodana do niego na stałe. Technicznie "dodawanie skrótu" do paska w Windows 11 nazywamy "przypinaniem".

By to zrobić, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonie otwartego programu na pasku zadań, a następnie wybrać opcję Przypnij do paska zadań. Od tego momentu ikona programu zostanie zakotwiczona na pasku Windowsa 11 i nawet po zamknięciu aplikacji na nim pozostanie. W przyszłości można ją dzięki temu łatwiej uruchomić.

Dodawanie skrótu do paska zadań w Windows 11
Dodawanie skrótu do paska zadań w Windows 11© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Analogicznie można też odpiąć aplikację z paska zadań, czyli po prostu usunąć z niego jej skrót. Warto dodać, że ikonę programu da się również swobodnie przesuwać na pasku w prawo lub lewo, a tym samym ustalić jej pozycję na przyszłość. Wystarczy użyć lewego przycisku myszy i przytrzymać ikonę podczas przesuwania.

Druga metoda przypinania skrótu do paska zadań to odszukanie aplikacji w Windows 11 (na przykład na pulpicie, w menu Start lub wyszukiwarce programów), ale bez jej uruchomiania. Zamiast włączać program, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na jego ikonie, skąd skrót do paska zadań można dodać bezpośrednio. W przypadku menu Start i wyszukiwarki odpowiednia opcja pojawia się już w pierwszym menu:

Dodawanie skrótu do paska zadań w Windows 11
Dodawanie skrótu do paska zadań w Windows 11© dobreprogramy | Oskar Ziomek

W przypadku ikony na pulpicie Windows 11 konieczne jest jedno dodatkowe kliknięcie. Opcja dodawania skrótu do paska zadań jest bowiem ukryta w dodatkowym menu, pod pozycją Wyświetl więcej opcji. Tutaj także dodawanie skrótu do paska nazwane jest przypinaniem.

Menu kontekstowe skrótu w Windows 11
Dodawanie skrótu do paska zadań z poziomu menu kontekstowego

W przypadku korzystania z kilku monitorów jednocześnie, ikony na pasku zadań Windowsa 11 mogą inaczej zachowywać się na dodatkowych wyświetlaczach zależnie od ustawień. Opcje pozwalają m.in. całkiem ukryć pasek zadań na dodatkowych ekranach, wyświetlać wszystkie skróty z paska głównego ekranu lub ograniczyć wyświetlanie ikon tylko do tych, które dotyczą programów działających w danym momencie na danym ekranie.

Skrót do ustawień paska zadań w Windows 11
Skrót do ustawień paska zadań w Windows 11© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Podczas korzystania z wielu aplikacji jednocześnie opcje te znacznie ułatwiają organizację pracy i poruszanie się pomiędzy oknami programów. Do ustawień paska zadań można się dostać po wybraniu jedynej opcji z kontekstowego menu samego paska. By je wyświetlić, należy kliknąć na pasku zadań prawym przyciskiem myszy.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)