Adobe wyjaśnia: Reader i Acrobat nie skanują wszystkich PDF-ów

Adobe wyjaśnia: Reader i Acrobat nie skanują wszystkich PDF‑ów

Aktualizacja Adobe Acrobata
Aktualizacja Adobe Acrobata
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
03.04.2024 09:01

Adobe Acrobat i Adobe Reader uzupełniono testowo o funkcje oparte na sztucznej inteligencji. Użytkownik może w ten sposób otrzymać krótkie podsumowanie o tematyce długich dokumentów PDF. W sieci rozbrzmiała dyskusja o bezpieczeństwie tego rozwiązania, a Adobe wydał oświadczenie.

Do użytkowników oprogramowania Adobe Acrobat i Adobe Reader mogą trafić oficjalne e-maile z oświadczeniem producenta dotyczącym funkcji opartych na AI. Mowa o wdrożonym w lutym generatywnym podsumowaniu w programach do obsługi PDF-ów, które pozwala użytkownikowi szybciej zrozumieć treść dokumentu - co jak łatwo się domyślić, może być przydatne zwłaszcza w przypadku długich tekstów.

Jak zwraca uwagę Windows Latest, w sieci wywołało to sporo obaw związanych z bezpieczeństwem. Użytkownicy świadomi, że stworzenie podsumowania dokumentu wymaga wpierw analizy przez AI, zaczęli obawiać się, czy ich dokumenty nie są każdorazowo skanowane. Dokładnie to sugeruje zresztą wspomniany e-mail, w którym Adobe tłumaczy, że użytkownicy lub organizacje niezainteresowane nową opcją mogą ją wyłączyć w ustawieniach - co sugeruje, że automatycznie jest aktywna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co ciekawe jednak, Adobe sam "gubi się" w zeznaniach. Windows Latest otrzymał od firmy odpowiedź, w której producent podaje dokładnie odwrotne wyjaśnienie - funkcje w Acrobacie i Readerze oparte na AI mają być dostępne dla chętnych, którzy świadomie zgodzą się na warunki regulaminu, otworzą dokument PDF, a następnie klikną przycisk asystenta AI lub tworzenia podsumowania.

Konsekwencji zatem brakuje, ale Adobe podkreśla, że funkcja została stworzona z poszanowaniem bezpieczeństwa użytkowników i dokumentów, a żadne dane nie są wykorzystywane do dalszego szkolenia modeli językowych bez świadomości korzystającego. Adobe zwraca też uwagę, że generatywne podsumowania jak na razie dostępne są tylko w testowych wersjach aplikacji, do których trafia transzami - możliwe więc, że w danej chwili i tak nie wszyscy jeszcze widzą nowe opcje.

Warto przypomnieć, że na podobne podsumowania bazujące na możliwościach AI można liczyć również w systemowym Notatniku w Windows. Microsoft testuje takie rozwiązanie od dłuższego czasu, w tle wprowadzając także sztuczną inteligencję do innych aplikacji systemowych, takich jak Zdjęcia czy Paint.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)