Aplikacje na Androida będą mogły być znacznie tańsze. Czy to zwiększy sprzedaż?

Aplikacje na Androida będą mogły być znacznie tańsze. Czy to zwiększy sprzedaż?

Aplikacje na Androida będą mogły być znacznie tańsze. Czy to zwiększy sprzedaż?
18.11.2015 11:08, aktualizacja: 18.11.2015 11:23

Nie od dzisiaj wielu programistów tworzących aplikacje naAndroida narzeka, że użytkownicy tego systemu po prostu nie chcąkupować aplikacji, nawet tych najtańszych. W porównaniu doposiadaczy urządzeń z iOS-em, przychody z płatnego oprogramowaniapublikowanego w Google Play są nawet kilkukrotnie niższe, mimo żeprzecież słuchawek z Androidem jest znacznie więcej, niżiPhone'ów. Może po prostu ceny są wciąż zbyt wysokie jak nakieszeń mieszkańców większości krajów? Sądząc po ostatniejdecyzji Google'a, tak właśnie mogło być.

Dostępne w ponad 190 krajach Google Play jest globalnąplatformą dla deweloperów, na której mogą budować wysokiejjakości aplikacje i rozwijać udane biznesy. Jednak każdy rynek maswoje własne wyzwania i tworzy własne okazje. W szeczególnościzachowania zakupowe różnią się znacząco między rynkami. Abywięc zapewnić deweloperom większą elastyczność, dostosowaliśmyopcje cenowe Google Play do lokalnych warunków, czyniąc treścibardziej dostępnymi – wyjaśnił nablogu android-developers Alistair Pott, menedżer produktu wGoogle Play.

Obraz

Co to w praktyce oznacza? Po udanym programie pilotażowym wIndiach, teraz wydawcy oprogramowania mogą obniżaćlokalnie ceny swoich aplikacji i zakupy wewnątrz aplikacji donowych minimów na 17 nowych rynkach. Możliwością tą zostałyobjęte zarówno kraje rozwijające się (np. Wietnam, Meksyk czyIndonezja), jak i ubogie kraje rozwinięte (np. Węgry czy Polska).

Nas oczywiście najbardziej interesuje minimalna cena w Polsce. Zdotychczasowych 2,99 zł Google obniżyło ją do 1,79 zł. Najtańszepłatne aplikacje będą więc kosztowały mniej więcej tyle, coulgowy bilet jednorazowy na komunikację miejską. Czy to pomoże, byzwiększyć sprzedaż w Google Play, czy też problem leży zupełniegdzie indziej? Na to nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, zauważymytylko, że na liście 17 krajów znalazła się m.in. ArabiaSaudyjska, w której PKB na głowę mieszkańca to około 26 tys.dolarów, dwa razy więcej, niż w Polsce. Tam cenę minimalnąaplikacji obniżono z czterech riali (ok. 4,24 zł) do 0,99 riala(ok. 1,05 zł).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (103)