Aplikacje o krok przed użytkownikiem dzięki Google Awareness API #io16

Aplikacje o krok przed użytkownikiem dzięki Google Awareness API #io16

Aplikacje o krok przed użytkownikiem dzięki Google Awareness API #io16
20.05.2016 17:15

Podczas kończącej się konferencji deweloperskiej I/O, Google zaprezentowało nowości także nowości, dzięki którym androidowe aplikacje staną się w przyszłości bliższe szeroko pojmowanej koncepcji Internetu Rzeczy. Wszystko dzięki nowym API, które sprawią, że aplikacje staną się… świadome.

Nie chodzi jednak o jakkolwiek pojmowaną sztuczną inteligencję, a uczynienie aplikacji bardziej kontekstualnymi. Na YouTube trafił już zapis sesji, gdzie wyjaśnianie są założenia nowego API, które nosi nazwę Awareness API. Celem jest wyprzedzanie potrzeb użytkownika poprzez rozpoznawanie jego otoczenia oraz czynności, jakie w danej chwili wykonuje lub zamierza wykonywać.

W praktyce aplikacje będą pobierały informacje o siedmiu czynnikach: czasie, lokalizacji, rodzaju miejsca, w jakim przebywa użytkownik, jego aktywności, danych z pobliskich beaconów, tym, czy podłączone są słuchawki i w końcu aktualnych warunków pogodowych. Dzięki kombinowaniu tych informacji, konkretne aplikacje będą mogły sugerować swoje określone funkcje.

Obraz

Obrazowym przykładem może być sytuacja przytaczana przez samo Google. Dzięki znajomości zwyczajów, dostępie do informacji o godzinie, ładnej pogodzie, a w końcu dzięki podłączonym słuchawkom, aplikacja np. Spotify będzie mogła rozpoznać, że użytkownik ma zamiar wyjść pobiegać i… zaproponować odpowiednią do tego listę odtwarzania. Wszystko to bez jakiejkolwiek ingerencji użytkownika, a rozpoczęcie odtwarzania będzie jedynie wymagało jego zgody.

Ponadto nowe API (oprócz Awareness, Google przygotowało także Fence i Snapshot API) ma także służyć optymalizacji i energooszczędności. Wróćmy na moment do przykładu ze Spotify: gdy aplikacja rozpozna, że użytkownik nie przemieszcza się tak szybko, jak wcześniej, będzie mogła zaproponować inną muzykę lub automatycznie zakończyć odtwarzanie. Ze szczegółami można zapoznać się na stronach Google. Tamże można zadeklarować chęć udziału w testach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)