Ciekawostki dla podróżujących: aplikacja przeczyta na głos Wikipedię

Ciekawostki dla podróżujących: aplikacja przeczyta na głos Wikipedię

Ciekawostki dla podróżujących: aplikacja przeczyta na głos Wikipedię
10.07.2018 12:17, aktualizacja: 10.07.2018 15:23

Podróż przez nieznaną okolicę można odbyć na wiele sposobów, ale zawsze warto sięgnąć po trochę nowej wiedzy na temat miast, które mijamy. Niewielka aplikacja roadtrip.glitch.me może odczytać nasze położenie, znaleźć na Wikipedii artykuł o najbliższym mieście i przeczytać go na głos syntezatorem mowy. Aplikacja sprawdzi się podczas jazdy samochodem i podróży środkami komunikacji zbiorowej (w tym przypadku warto mieć słuchawki).

Aplikacja jest uruchamiana w przeglądarce i wymaga dostępu do naszego położenia. Na tej podstawie odnajduje odpowiedni artykuł na angielskojęzycznej Wikipedii i uruchamia syntezator mowy, który go przeczyta. Aplikacja ma 3 przyciski – można zatrzymać czytanie, pominąć paragraf lub przejść do kolejnego artykułu. Po przeczytaniu informacji o mieście aplikacja może znajdować artykuły o znanych i istotnych budynkach, instytucjach lub wydarzeniach związanych z tą okolicą. W przypadku Łodzi aplikacja zaczęła od opisu dzielnicy, potem „czytała” o mieście, województwie, po czym przeszła do przedstawienia historii Politechniki Łódzkiej.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Autorem aplikacji jest Malte Ubl, jeden z programistów kierujących projektem Google AMP. Aplikacja powstała z pomocą platformy społecznościowej Glitch.me, dostarczającej narzędzia do tworzenia małych aplikacji webowych. Aplikacja działa w przeglądarkach Chrome, Firefox i innych, także mobilnych, o ile tylko są w stanie podać stronie położenie i uruchomić syntezator mowy.

Aplikacja nie jest idealna. Przede wszystkim znajduje jedynie artykuły po angielsku i korzysta z angielskiego syntezatora mowy, który zupełnie nie radzi sobie z polskimi nazwami własnymi. Ponadto aplikacja nie zawsze znajduje właściwą miejscowość. Jeśli podróżujemy przez miasta, których nazwy się powtarzają, jest spora szansa, że syntezator odczyta pierwszy znaleziony artykuł. Problem widać szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie przeniesiono nazwy wielu starych miast z Europy (na przykład w stanie Indiana jest miasto Warsaw, a w Teksasie Breslau).

Autor projektu chętnie przyjmuje poprawki i sugestie. Kod projektu znajduje się na GitHubie. Kto wie, czy ta aplikacja nie rozwinie się do większego projektu, na przykład nakładki na różne nawigacje dla Androida. Byłoby to świetne urozmaicenie podróży. Prowadząc samochód zwykle nie mamy nic szczególnego do roboty, równie dobrze można ten czas przeznaczyć na naukę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)