Cyfrowy Polsat GO – nowe stadium ewolucji telewizji

Cyfrowy Polsat GO – nowe stadium ewolucji telewizji

Cyfrowy Polsat GO – nowe stadium ewolucji telewizji
28.09.2018 12:34, aktualizacja: 17.10.2018 10:28

Gdy myślimy o postępie technicznym w naszych domach, pierwsze na myśl przychodzą nam komputery albo smartfony, ale nie tylko one skorzystały. Dekoder telewizyjny to także urządzenie, które przeszło bardzo długą drogę w ciągu ostatnich lat. Z drogiej skrzynki o rozmiarach magnetowidu, koło którego zwykle był stawiany, dekoder przekształcił się w niewielkie i wszechstronne urządzenie multimedialne, a telewizja jako taka zawędrowała na komputery i smartfony dzięki internetowi i aplikacjom mobilnym. Zmiana wymagań klientów zaś doprowadziła do rozkwitu usług na żądanie.

Być może mieliście przyjemność korzystać z dekodera satelitarnego około 25 lat temu. Duża skrzynka, podłączona była grubym kablem koncentrycznym do anteny na zewnątrz budynku i pozwalała oglądać głównie stacje zagraniczne. Dziś mamy do czynienia z zupełnie inną klasą urządzeń, które nadały telewizji inny wymiar. Przykładowo, nowe dekodery EVOBOX HD i EVOBOX LITE, wprowadzone właśnie do oferty Cyfrowego Polsatu, są bliżej spokrewnione z komputerami multimedialnymi, niż z dekoderem, który pamiętam z dzieciństwa. Dotyczy to zarówno możliwości, jak i wzornictwa i obsługi. Jako ciekawostkę warto dodać, że urządzenia te są produkowane w Polsce, w Mielcu.

Dla pamiętających archaiczne dekodery ogromnym postępem, z którego można korzystać już od kilku lat i cieszy się rosnącym zainteresowaniem, jest obsługa przez dekodery usługi Multiroom HD. Dzięki niej można oglądać różne kanały na różnych telewizorach, płacąc tylko za jeden abonament. Nowe dekodery obsługują technikę Unicable, która bardzo usprawnia pracę dekodera, istotnie przyspiesza zmianę kanałów, pozwala jednym kablem zapewnić sygnał dla więcej niż jednego dekodera w domu, a w przypadku urządzeń z twardym dyskiem nagrywać programy z kilku kanałów jednocześnie podczas oglądania w tym samym czasie jeszcze innej stacji. Ponadto, podobnie jak wiele innych współczesnych urządzeń domowych, dekodery Cyfrowego Polsatu możemy podłączyć do domowego WiFi i korzystać z serwisów online: HBO GO i Cyfrowy Polsat GO. Usługi VoD znacząco zmieniły sposób, w jaki korzystamy z telewizji, a najbardziej to, jak oglądamy seriale. Skończyły się czasy czekania na kolejny odcinek i sprawdzania programu telewizyjnego. Dziś widz decyduje, co chce oglądać i kiedy.

podgląd oprogramowania dekodera
podgląd oprogramowania dekodera

Oprogramowanie tego „komputera multimedialnego”, jakim jest współczesny dekoder, ma też mnóstwo innych usprawnień, które ułatwią nam życie. Program telewizyjny można sortować alfabetycznie i filtrować, by łatwiej znaleźć interesujące nas pozycje. Wszystkie audycje są czytelnie opisane, można też skorzystać z bardziej zaawansowanego szukania. Najczęściej oglądane kanały można dodawać do swoich list i tworzyć listy dla każdego członka rodziny. W momencie, gdy do wyboru mamy ponad 40 stacji filmowych, programy rozrywkowe, edukacyjne, informacyjne, dla dzieci i sportowe, jest to niezwykle przydatne. W najbliższym czasie przyda się w szczególności lista kanałów sportowych, zawierająca Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2. Na tych dwóch kanałach i 4 dodatkowych serwisach telewizyjnych premium o tej samej nazwie po raz pierwszy transmitowane będą na żywo wszystkie mecze Ligi Mistrzów UEFA oraz wybrane spotkania Ligi Europy UEFA, także w jakości Super HD. Dla miłośników piłki nożnej przygotowana została specjalna oferta z dekoderem.

  • EVOBOX HD
  • EVOBOX LITE
[1/2] EVOBOX HD

Mecze i wszystkie inne programy można oglądać także na urządzeniach mobilnych dzięki aplikacji usługi Cyfrowy Polsat GO, co jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym, jeśli chcemy pooglądać telewizję poza domem. Aplikacja daje nam dostęp do niemal identycznych funkcji, jak podłączony do telewizora dekoder. Możemy w niej zarówno oglądać na żywo transmisje telewizyjne z kanałów należących do wykupionego pakietu, jak i korzystać z materiałów dostępnych na żądanie, tak samo, jak w HBO GO, łącznie z możliwością pobierania ich na urządzenie lokalne i odtwarzania przez łącze mobilne.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

[join][img=ostatniaszansa]Telewizja zawsze pod rękąPo zalogowaniu się do aplikacji przywita nas lista materiałów polecanych, nowości, programów najbardziej popularnych, odkodowanych i takich, które można oglądać już tylko przez krótki czas. Do tego mamy do dyspozycji między innymi program telewizyjny oraz możliwość oglądania kanałów telewizyjnych. Jakość materiałów możemy wybrać w ustawieniach aplikacji: „zawsze najlepsza”, „zawsze najnowsza” albo „ostatnio wybierana”. Ponadto niektóre z kanałów oferują osobne wybieranie jakości w zakresie od 240p do 720p (materiały VoD są dostępne w jakości 1080p) oraz możliwość zmiany proporcji ekranu. Pozwala to na elastyczny wybór zarówno urządzenia, na którym chcemy oglądać program, jak i źródła dostępu do internetu – mobilnego albo WiFi. Widoczne poniżej menu odtwarzania zniknie samo po chwili bezczynności. Można je przywołać ponownie, dotykając ekran w czasie oglądania programu.

Obraz
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pod względem obsługi aplikacja mobilna przypomina interfejs usługi Cyfrowy Polsat GO na dekoderze. Przejście do części „Kanały TV” pozwoli nam wybrać kanał z listy i od razu przystąpić do oglądania. Jeśli więc wiemy, na którym kanale jest emitowana właśnie interesująca nas pozycja, będzie to najszybsza droga, by do niej dotrzeć.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

[join][img=Screenshot_20180927-095136]Poszukującym czegoś do oglądania bardziej przyda się sekcja „Program TV”. Tu możemy przechodzić między programem dla poszczególnych kanałów, przyjrzeć się opisom i włączyć oglądanie interesującego nas aktualnie kanału. Jeśli spóźniliście się na jakiś program – nie szkodzi. Dzięki dobrodziejstwom cyfrowej telewizji można „cofnąć” film i zacząć oglądanie od początku. Można również w dowolnej chwili wstrzymać transmisję i zrobić sobie krótką przerwę. Widać, że telewizja przeszła długą drogę.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

[join][img=Screenshot_20180927-095148]Nawigacja w aplikacji jest dość intuicyjna – zwykle albo dostaniemy do dyspozycji listę od razu widoczną na ekranie, albo możemy przechodzić między kategoriami czy kanałami TV, przesuwając widok w bok. W części poświęconej telewizji najczęściej używanym przeze mnie widokiem był „Program TV”, w którym w ten właśnie sposób można nawigować między kanałami.

VoD – rozrywka, filmy i bajki na żądanie

Obecnie trudno oddzielić telewizję od katalogu materiałów dostępnych na żądanie. W aplikacji Cyfrowego Polsatu także mamy dostęp do takiego katalogu, gdzie możemy wybrać materiał do oglądania. VoD został podzielony na kategorie, ma oczywiście możliwość wyszukiwania i przeglądania wszystkich tytułów w kolejności alfabetycznej. Lista jest długa, więc przydałby się tu dodatkowy podział na sekcje, choć można też skorzystać z propozycji obejmujących nowości czy materiały obecnie popularne lub polecane w serwisie. Trzeba też podkreślić, że aplikacja Cyfrowego Polsatu daje nam dostęp zarówno do szerokiej biblioteki produkcji Polsatu, jak i do katalogu filmów i seriali HBO GO, co stanowi imponujący zestaw. Trzeba tylko zadbać o odpowiedni abonament. Bez niego możemy jedynie przeglądać katalog.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

[join][img=vodhbo]Podobnie jak konkurencyjne aplikacje, Cyfrowy Polsat GO daje możliwość dodawania filmów i seriali VoD do ulubionych, by mieć do nich łatwy dostęp. Wiele z dostępnych materiałów można też pobrać, by obejrzeć je offline w aplikacji. Jedyne, czego tu brakuje, to czytelniejsze oznaczanie materiałów, które można pobrać, a które tylko oglądać online – obecnie obie kategorie oznaczane są tym samym symbolem.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

[join][img=pobieranie]Usługa Cyfrowy Polsat GO jest dostępna również w przeglądarce po zalogowaniu na go.cyfrowypolsat.pl. W aplikacji nie zabrakło ustawień kontroli rodzicielskiej i zabezpieczenia PIN-em.

Co w pakiecie?

Dostęp do serwisu Cyfrowy Polsat GO mają na dekoderze wszyscy abonenci platformy, a opcję ON THE GO można włączyć dodatkowo za 5 zł opłaty technicznej lub jest w cenie wybranej oferty, w tym na przykład oferty mistrzowskiej, kierowanej do fanów piłki nożnej. Aplikacja da nam dostęp do kolekcji programów telewizyjnych zależnej od abonamentu – od 40 do ponad 100 kanałów dostępnych mobilnie oraz bogatej biblioteki materiałów VoD. Aplikację można aktywować z jednego konta użytkownika na 3 urządzeniach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)