Miracast coraz popularniejszy, a dzięki Roku użyjemy go na Windows Phone 8.1

Miracast coraz popularniejszy, a dzięki Roku użyjemy go na Windows Phone 8.1

Miracast coraz popularniejszy, a dzięki Roku użyjemy go na Windows Phone 8.1
Redakcja
14.10.2014 14:07, aktualizacja: 14.10.2014 21:14

Posiadacze urządzeń z Windows 8.1 i smartfonów z systemem Windows Phone 8.1 zyskali kolejną ciekawą funkcję. Firma Roku zajmująca się m.in. sprzedawaniem niewielkich odtwarzaczy dających drugie życie starszym telewizorom rozpoczęła testy beta funkcji prezentowania ekranu przy użyciu funkcji Miracast. Jest ona obsługiwana tak przez systemy Microsoftu jak i przez Androida, a dzięki niej możemy przesłać na telewizor zupełnie bezprzewodowo obraz z tabletu lub telefonu, zamieniając go tym samym w dodatkowy wyświetlacz.

Technologia Miracast jest wykorzystywana coraz szerzej, nic więc dziwnego w tym, że skorzystać z niej postanowili również twórcy oprogramowania na platformę Windows Phone. Dzięki niej możemy poprzez Wi-Fi Direct przesyłać obraz w rozdzielczości Full HD 1080p, a także dźwięk przestrzenny Surround 5.1. Co nam to daje? Natywna obsługa tego rozwiązania pozwala zamienić urządzenie mobilne w pilot lub konsolę, a duży, niekoniecznie najnowszy telewizor w wyświetlacz dla niej.

Obraz

Na oficjalnym blogu Microsoftu możemy znaleźć informacje o tym, jak wykorzystano dwa modele Roku wraz z najnowszym oprogramowaniem do połączenia Lumii 1520 z telewizorem. Problemu nie stanowiło np. korzystanie z asystenta Cortana, a także typowe wykorzystanie smartfonu. Z funkcji tej skorzystać możemy także w systemie Windows 8.1 – zarówno za pomocą odpowiedniej funkcji, jaką znajdziemy w jego ustawieniach, jak i właśnie za pośrednictwem oprogramowania Roku. Przy samej aplikacji warto się na chwilę zatrzymać: dzięki niej możliwe jest zdalne sterowanie urządzeniem multimedialnym, które stanowi zamiennik np. smart TV. Użytkownik z niej korzystających otrzymuje dostęp do programów internetowych, a także przesyłania obrazu wprost z tabletu lub smartfonu na ekran telewizora.

Po zainstalowaniu aplikacji smartfon lub tablet zamienia się w pilot zdalnego sterowania, który można wykorzystać do obsługi odtwarzacza Roku. Aplikacja daje do dyspozycji funkcję wyszukiwania np. filmów zdjęć, aktorów i konkretnych reżyserów, pozwala również na uruchamianie materiałów wprost na ekranie telewizora. Użytkownik korzystający z roku otrzymuje dostęp do przeszło 1700 kanałów dostępnych w sklepie Roku Channel Store. Możliwe jest także zapisywanie i uruchamianie swoich ulubionych kanałów, oraz wprowadzanie treści za pomocą zewnętrznej klawiatury podłączonej do urządzenia. Aplikacja pozwala na szybkie przełączanie się pomiędzy kanałami, zmianę głośności, a także dostęp do niektórych popularnych usług jak np. Netflix czy YouTube. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że urządzenia Roku nie są oficjalnie dostępne w Polsce (znaleźć je można w niewielkiej ilości np. w serwisach aukcyjnych). Z tego też powodu aplikacja może nie działać na wszystkich urządzeniach, na których będziemy próbowali ją uruchomić.

Nie o to tutaj jednak chodzi – najważniejszy jest trend pokazujący, co takiego się dzieje. Czy naprawdę potrzebujemy komputera? W wielu zastosowaniach telefon lub tablet w zupełności wystarcza, a przesłanie obrazu na znacznie większy wyświetlacz nie stanowi problemu. Wydajność układów takich jak NVIDIA Tegra K1, czy też najnowszy procesor zastosowany w iPhone 6 pokazują natomiast, że sprzęt choć niewielki, wystarcza nawet to atrakcyjnej wizualnie rozrywki. O zwiększonym zainteresowani świadczy także ostatnio zaprezentowane dongle w postaci Microsoft Wireless Display Adapter. Jeżeli posiadamy Roku, nie jest ono potrzebne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)