GIMP: jak obrócić obraz?

GIMP: jak obrócić obraz?

GIMP: jak obrócić obraz?
GIMP: jak obrócić obraz?
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor
Krzysztof Fiedor
26.07.2022 08:48, aktualizacja: 01.12.2022 12:25

Obracanie obrazu GIMP-ie nie powinno sprawić trudności nawet mniej doświadczonym użytkownikom. Narzędzie obracania jest wykorzystywane dziesiątki razy podczas pracy z obrazkami i fotografiami.

GIMP to wyjątkowo rozbudowany program graficzny, z którego na co dzień korzystają ludzie związani z grafiką i fotografią. Jego głównym atutem jest fakt, że jest darmowy, a do tego oferuje możliwości porównywalne z komercyjnymi produktami. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi możliwościami GIMP-a. Jedną z nich jest możliwość obrotu obrazu w dowolnym kierunku. Oto jak to zrobić w kilku krokach.

GIMP: jak obrócić obraz?

W celu odwrócenia obrazu, po załadowaniu zdjęcia, z którym będziemy pracować, udajemy się do górnego menu GIMP-a, gdzie odnajdujemy sekcję Narzędzia. Po rozwinięciu, klikamy w Narzędzia przekształcania. Następnie z dostępnej listy wybieramy Obrót.

GIMP: menu Narzędzia
GIMP: Narzędzie przekształcania

Obok obrazka pojawi się nowe okno o nazwie Obrót. To tu będziemy mogli obracać zdjęcie o zadany kąt oraz suwakiem poniżej - bardzo precyzyjnie, w pełnym zakresie 360 stopni.

GIMP: narzędzie Obrót
GIMP: okno Obrót, tu możemy obrócić nasz obrazek

W GIMP-ie jest też możliwość obrócenia obrazu względem innego punktu niż środek obrazu. Możemy wybrać ręcznie wartości w polach Poziomy środekPionowy środek, lub wykorzystać przygotowany przez twórców gotowy schemat z 9 gotowymi punktami obrotu.

GIMP: po kliknięciu Obróć, obraz zostanie obrócony i skadrowany
GIMP: po kliknięciu Obróć, obraz zostanie obrócony i skadrowany© dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

Jeśli wybrany obrót i kadr będzie odpowiedni w podglądzie, klikamy Obróć, a obraz zostanie obrócony i skadrowany.

GIMP to bardzo popularny program graficzny, którego podstawy powinien poznać każdy posiadacz komputera. Zachęcamy do instalacji programu i poznawania jego możliwości razem z naszymi poradnikami.

Krzysztof Fiedor, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)