Google Play: szkodliwa nawigacja w 500 tys. telefonów. Lepiej ją usuń

Google Play: szkodliwa nawigacja w 500 tys. telefonów. Lepiej ją usuń

Fałszywa nawigacja w Google Play
Fałszywa nawigacja w Google Play
Źródło zdjęć: © Bleeping Computer, Google Play, dobreprogramy
Oskar Ziomek
16.03.2022 15:34

Sklep Google Play cały czas nie jest pozbawiony zainfekowanych aplikacji, z których korzystanie może przynieść więcej szkód niż korzyści. Analitycy bezpieczeństwa ostrzegają w efekcie o kolejnych fałszywych programach, z których część cechuje się zaskakująco dużą popularnością.

O szczegółach pisze Bleeping Computer, opierając ostrzeżenie o ustalenia analityków z Dr. Web. Jedna z aplikacji, na którą zwraca się uwagę, to Top Navigation, która do teraz pozostaje dostępna w Google Play. Została pobrana co najmniej 500 tys. razy i cechuje się niską oceną na poziomie 2 z 5 gwiazdek. Możliwe więc, że pobrania były wcześniej sztucznie generowane przez automat lub program stał się niebezpieczny dopiero z czasem, wcześniej naturalnie trafiając do szerokiego grona użytkowników Androida.

Jak wynika z analizy aplikacji w Google Play i komentarzy, Top Navigation to zainfekowany program nakłaniający do subskrybowania fałszywych usług premium, co przez analityków kwalifikowane jest do rodziny zagrożeń Android.Subscription. Podobne cechy wykazuje np. popularny Joker uznawany za trojana bankowego. Powala bowiem również wykradać dane z SMS-ów lub przechwytywać treści z ekranu telefonu. W ten sposób atakujący mogą uzyskać np. login do aplikacji bankowości mobilnej.

Top Navigation pozostaje dostępnym programem w Google Play w momencie pisania niniejszej publikacji. Jest więc nadal zagrożeniem dla użytkowników, ale warto wiedzieć, że nawet po usunięciu ze sklepu przez Google'a problem pozostanie aktualny dla wszystkich, którzy pobrali aplikację wcześniej. Ze smartfonów szkodliwą aplikację trzeba bowiem odinstalować we własnym zakresie, a taka decyzja wydaje się być w tym przypadku najrozsądniejsza.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)