Jak uniknąć mandatu? Te aplikacje ostrzegą przed fotoradarami i patrolami

Jak uniknąć mandatu? Te aplikacje ostrzegą przed fotoradarami i patrolami

Fotoradar
Fotoradar
Źródło zdjęć: © EastNews | WOJCIECH STROZYK
06.01.2022 11:29

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów i punktów karnych, co wiąże się przede wszystkim z ogromnymi podwyżkami kar za przekroczenie prędkości. Dzięki tym aplikacjom dla kierowców szybciej dowiemy się o fotoradarach i strefach pomiaru prędkości.

Nowe przepisy przewidują aż 12 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać 15 punktów karnych, a od września zostanie też wydłużony czas, przez który punkty będą obecne na naszym koncie. Bieżący stan swoich punktów karnych możecie sprawdzić m.in. w aplikacji mObywatel.

Jeśli jednak chcemy uniknąć sytuacji, w której naliczane są nam punkty karne (i przy okazji płacenia "mandatów grozy"), warto zainstalować jedną z poniższych aplikacji. Kierowcy cenią je nie tylko dlatego, że ostrzegają z odpowiednim wyprzedzeniem przed fotoradarami, ale też często bardzo dokładnie informują o sytuacji i utrudnieniach na drogach.

Aplikacje dla kierowców, które pomogą uniknąć mandatu

Do najpopularniejszych rozwiązań należą aplikacje Google Maps czy Yanosik. Tych nawigacji nie trzeba przedstawiać chyba żadnemu kierowcy. Poza znajdywaniem najwygodniejszej trasy, aplikacje oferują również raporty dotyczące bieżącej sytuacji na drogach, ostrzeżenia o wszelkich zdarzeniach, fotoradarach, odcinkowych pomiarach prędkości czy patrolach drogówki.

Ciekawą opcją, dostępną tylko na urządzenia z systemem Android, jest CamSam. Aplikacja ostrzega o fotoradarach na terenie całej Europy, więc może być dobrym wyborem dla osób, które często podróżują. CamSam działa podobnie, jak inne tego typu programy, ale jest współtworzony przez ponad 4 mln społeczność użytkowników, którzy uzupełniają informacje o fotoradarach.

Waze Social GPS Maps & Traffic to kolejna aplikacja, w której dużą rolę odgrywają użytkownicy. W przeciwieństwie do CamSam jest dostępna zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Nad rozwojem aplikacji czuwa Google, ale to użytkownicy dbają o to, by baza punktów POI oraz informacji o drodze były zawsze aktualne.

Fotoradary Polska pomimo swojej nazwy nie tylko wykrywają fotoradary, ale również oferują wiele innych przydatnych funkcji dla kierowców. Na głównym ekranie znajdziemy licznik prędkości obliczanej w oparciu o nasze położenie GPS. Dodatkowo wyświetlana jest też informacja o dopuszczalnej, maksymalnej prędkości w naszym rejonie, a aplikacja poinformuje nas o zbliżaniu się do limitu.

Aplikacje dla kierowców mają za zadanie przede wszystkim informować i uniknąć utrudnień na drodze. Żadna oczywiście nie zastąpi zdrowego rozsądku i najlepszym sposobem na uniknięcie mandatu będzie stosowanie się do przepisów drogowych.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (301)