Koniec darmowego Gmaila w G Suite. Opłaty konieczne od 1 lipca 2022 r.

Koniec darmowego Gmaila w G Suite. Opłaty konieczne od 1 lipca 2022 r.

Gmail nie będzie już dostępny za darmo dla firm
Gmail nie będzie już dostępny za darmo dla firm
Źródło zdjęć: © PA Images via Getty Images | Gareth Fuller - PA Images
Oskar Ziomek
21.01.2022 07:04

Google kończy z udostępnianiem darmowej wersji pakietu G Suite, który stosowany jest przez firmy, między innymi na potrzeby poczty Gmail. Od 1 maja wszystkie konta zaczną być przenoszone do Google Workspace, a tutaj opłaty będą naliczane od 1 lipca 2022 roku.

Google rozsyła do przedsiębiorców e-maile, w których informuje o zakończeniu udostępniania darmowej wersji G Suite, która w sieci i dokumentacji jest znana także jako "bezpłatna starsza wersja G Suite". Chodzi o pakiet dla firm, w ramach którego można korzystać z szeregu aplikacji znanych prywatnym użytkownikom, w tym Gmaila, ale w wersjach dla firm - w tym przypadku z opcją użycia adresów we własnej domenie.

Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl, przedsiębiorcy zostaną w efekcie zmuszeni do przejścia na płatną usługę Google Workspace od 1 lipca 2022 roku. Regularna opłata za jedno konto wynosi tu 23 złote miesięcznie. Dla kilkuosobowej firmy może to nie być nadzwyczajnym problemem, ale staje się zauważalnym wydatkiem, gdy mowa o firmie korzystającej z setek adresów.

Google proponuje firmom uruchomienie procesu migracji do nowych pakietów Google Workspace już teraz i deklaruje, że w ramach wsparcia udostępni opcje rabatowe ważne przez 12 miesięcy od 1 lipca 2022 roku. Darmowe korzystanie z pakietu ma być jednocześnie możliwe przynajmniej do 1 lipca. Użytkownicy, którzy nie podejmą żadnych działań, zaczną być migrowani automatycznie od 1 maja. Jeśli do 1 lipca nie wprowadzą w aplikacji niezbędnych informacji rozliczeniowych - konto zostanie zawieszone.

Jak wynika z informacji pierwszych dotychczasowych użytkowników G Suite, którzy zdecydowali się zgłębić proces migracji już teraz, po migracji Google oferuje rabat 50 proc. przez pierwszy rok korzystania z Workspace. W praktyce może to dać przedsiębiorcom dodatkowy czas na rozwagę, czy na rynku nie ma innej, bardziej opłacalnej dla nich usługi.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (133)