Korzystasz z Gmaila? Uważaj, by nie zrobić pomyłki przez zwykłą kropkę

Korzystasz z Gmaila? Uważaj, by nie zrobić pomyłki przez zwykłą kropkę

Czy kropka w adresie Gmail faktycznie ma znaczenie?
Czy kropka w adresie Gmail faktycznie ma znaczenie?
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images
25.08.2022 12:40, aktualizacja: 26.08.2022 08:40

Gmail to najpopularniejsza poczta elektroniczna na świecie. Korzystają z niej miliony użytkowników, ale mało kto wie, że Google wprowadził specjalną zasadę dla kropek w adresach e-mail. Warto ją znać, by uniknąć pomyłek.

Gdy tworzymy nowy e-mail na Gmailu, bardzo często wybrana przez nas nazwa jest już zajęta. Można wtedy dodać np. ciąg liczb, ale taki adres wygląda mało profesjonalnie, na dodatek trudno go zapamiętać. A co z kropką? Czy można ją wstawić, by przedzielić nazwę?

Kropka w adresie Gmail nic nie zmienia

Okazuje się, że nie. Gmail traktuje adres e-mail z kropką tak, jakby jej tam nie było. Oznacza to, że nie da się utworzyć nowego konta, jeśli istnieje już taka sama nazwa użytkownika, a jedyną różnicą jest wstawienie jednej lub kilku kropek. Co więcej, jeśli ktoś pomylił się podczas wpisywania adresu e-mail i dodał do niego kropkę, wiadomość i tak trafi do nadawcy. Najlepiej widać to na przykładzie, który podaje centrum pomocy Gmail:

Jeśli na przykład Twój adres to jankowalski@gmail.com, nikt nie może utworzyć konta jan.kowalski@gmail.com. Jeśli na przykład ktoś zamierzał wysłać wiadomość na adres jan.kowalski.43@gmail.com, ale wpisał jan.kowalski@gmail.com, otrzymasz ją, ponieważ używasz adresu jankowalski@gmail.com.

Centrum pomocy Gmail

Teoretycznie wszystko jest jasne, proste i przejrzyste? W praktyce jednak nie do końca, bo to, o czym pisze support Google, mija się z prawdą.

Niektóre adresy Gmail rozróżniają kropkę

Niektóre adresy Gmail wciąż rozróżniają kropkę, a powyższa zasada dla nich po prostu nie działa. Google wprowadził bowiem funkcję "ignorowania" kropki w adresie dopiero jakiś czas po powstaniu usługi pocztowej. Dodatkowy znak robił wtedy różnicę, przez co do dziś istnieją konta, których nazwa różni się jedynie kropką. Jest ich na tyle niewiele, że Google po prostu ignoruje ten problem.

Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na to, czy wysyłamy wiadomość na adres z kropką, czy bez niej. Kont z kropką jest bardzo mało, ale wciąż są w użyciu, a na forach internetowych można znaleźć wiele przykładów, w których ktoś przez przypadek otrzymał dokumenty bankowe obcych osób. Zwróć uwagę na to, czy adres, który wpisujesz ma kropkę, bo możesz przez przypadek wysłać wiadomość do nieznanej osoby!

Tomasz Bobusia, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)