LibreOffice Writer: Jak wstawić tabelę?

LibreOffice Writer: Jak wstawić tabelę?

LibreOffice Writer: jak wstawić tabelę?
LibreOffice Writer: jak wstawić tabelę?
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor
Krzysztof Fiedor
20.05.2022 14:28, aktualizacja: 07.12.2022 12:14

Wstawianie tabeli w LibreOffice Writer jest wyjątkowo łatwe i można to zrobić na dwa, różne sposoby. Nawet nowi użytkownicy pakietu nie powinni mieć trudności z tym zadaniem. Poniżej prezentujemy krok po kroku, jak to zrobić.

LibreOffice to funkcjonalny pakiet biurowy i do tego całkowicie bezpłatny. Głównym programem wchodzącym w skład pakietu, jest Writer. Procesor tekstu, wyjątkowo rozbudowany, może konkurować z rozwiązaniami płatnymi. Edytor ma spore możliwości, a jedną z nich jest wstawianie tabel do tekstu. Poniżej tłumaczymy, jak to zrobić.

LibreOffice Writer: Jak wstawić tabelę?

Aby wstawić tabelę po uruchomieniu edytora odnajdujemy na górnym pasku pole tabela. Klikamy w nie, po rozwinięciu listy wybieramy wstaw tabelę (to samo możemy osiągnąć wciskając skrót klawiszowy CTRL + F12).

LibreOffice Writer: główne menu Tabela
LibreOffice Writer: menu Wstaw Tabelę

W nowym oknie określamy główne parametry tabeli, czyli liczbę kolumn, wierszy a także styl prezentacji danych. Od prostej prezentacji po tabele z kolorem i lepiej eksponujące dane. Po kliknięciu wstaw możemy przejść do uzupełniania danych i formatowania tabeli.

Writer: tabela gotowa do formatowania i uzupełniania danych
Writer: tabela gotowa do formatowania i uzupełniania danych© dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

Zasadniczo możemy tu edytować wszystko, od rodzaju i wielkości czcionki, przez wyrównanie, po zmianę stylów poszczególnych komórek.

LibreOffice Writer: dolny pasek z możliwością edycji tabel
LibreOffice Writer: dolny pasek z możliwością edycji tabel© dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

Dodatkowo, po wstawieniu tabeli pojawi się kolejny pasek z opcjami u dołu strony. Pomoże on w szybkich działaniach na tabeli np. autosuma czy wstawianie formuł.

Drugi sposób, jest jeszcze łatwiejszy i szybszy, kiedy potrzebujemy mniej wyszukanego sposobu prezentacji danych w tabeli. Z paska szybkiego uruchamiania wybieramy ikonę z kratkami. Po kliknięciu, w prostym edytorze tabeli wybieramy liczbę kolumn i wierszy. I już! Tabela pojawi się na stronie w edytorze.

LibreOffice Writer: pasek narzędzi i ikona wstaw tabelę
LibreOffice Writer: pasek narzędzi i ikona wstaw tabelę© dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

Gdybyście jednak chcieli dotrzeć do bardziej rozbudowanych ustawień, wystarczy kliknąć więcej opcji, zostaniemy przeniesieni do już znanego okna wstaw tabelę, ze ścieżki opisanej wyżej.

Jak widać, wstawianie tabel jest wyjątkowo łatwe w edytorze Writer z pakietu LibreOffice. Do tego można wykonać to na dwa sposoby. Nic dziwnego, że pakiet cały czas zyskuje na popularności. Można w nim zrobić wszystko to, co w popularnych narzędziach firmy Microsoft, w dodatku za darmo.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)