Mandat karny na 5 złotych. Wraca znana kampania

Mandat karny na 5 złotych. Wraca znana kampania

Policjant
Policjant
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
17.03.2023 15:03, aktualizacja: 17.03.2023 18:10

CSIRT NASK ostrzega przed powracającą kampanią SMS-ową, w której ktoś sugeruje konieczność zapłaty mandatu karnego na niską kwotę rzędu 5 złotych. To phishing, w którym wyłudzane są dane logowania do bankowości elektronicznej. Całość zaczyna się od spreparowanej wiadomości SMS.

Patent oszustów nie jest nowy, ale ostatnio na taką skalę atak był przeprowadzany jeszcze w ubiegłym roku. To "typowy" fałszywy SMS, w którym nadawca gra na emocjach odbiorcy, w tym przypadku grożąc przekazaniem rzekomej sprawy do komornika, jeśli na czas nie zostanie wpłacona brakująca kwota. Chodzi o dosłownie kilka złotych, przez co odbiorca może się wystraszyć i uznać, że lepiej zrobi, jeśli szybko zapłaci należność, aby "mieć spokój".

Niestety takie działanie przyniesie dokładnie odwrotny skutek. Klikając spreparowany link z wiadomości SMS, ofiara trafi na spreparowaną stronę, gdzie zobaczy rzekomy mandat karny na niewielką kwotę oraz fałszywą bramkę szybkich płatności. Wpisując dane do formularza, przekaże login i hasło do bankowości prosto na ręce atakującego. Wtedy to on zaloguje się na faktyczne konto w banku, a kradzież pieniędzy będzie formalnością.

Fałszywy SMS i mandat karny
Fałszywy SMS i mandat karny© CSIRT NASK

Każdorazowo przypominamy, by po otrzymaniu wiadomości SMS wzywającej do uiszczenia opłaty kilka razy zastanowić się, czy może być autentyczna. W razie wątpliwości podejrzane SMS-y można zgłaszać do analizy bezpieczeństwa w niezmienionej formie specjalistom z CERT Polska. Wyznaczono do tego specjalny numer kontaktowy, który warto po prostu zapisać w telefonie, by później wygodnie przekazywać na niego wiadomości SMS.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)