Masz konto na Allegro? Uważaj, możesz stracić pieniądze

Oszustwo na Allegro
Oszustwo na Allegro
Źródło zdjęć: © Pixabay

04.05.2023 13:06

Oszuści po raz kolejny podszywają się pod Allegro. W rozsyłanych masowo mailach można przeczytać o zagrożeniu blokadą konta w serwisie, której można jednak łatwo uniknąć. W rzeczywistości to próba wyłudzenia danych i kradzieży pieniędzy.

Allegro po raz kolejny zostało wykorzystane do phishingu. Internetowi przestępcy, posługując się identyfikacją wizualną popularnego serwisu, starają się wyłudzić dane wrażliwe od użytkowników platformy. Masowo rozsyłane maile dotyczą rzekomej możliwości zablokowania w serwisie z racji zbyt częstych prób logowania z aplikacji mobilnej.

Przygotowany przez cyberprzestępców mail wygląda całkiem profesjonalnie. Pod kątem gramatyki czy ortografii wypada nie najgorzej, choć w przeciwieństwie do innych wiadomości, które rozsyłano w ramach bliźniaczych kampanii, tu da się zauważyć fragmenty, w których oszustom nie udało się napisać wiadomości w pełni poprawnie po polsku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiadomość, którą oszuści rozsyłają do swoich potencjalnych ofiar, sugeruje, że ze względu na nadmiar prób logowania z aplikacji mobilnej, konto może zostać zablokowane. Dalej czytamy, że regulamin "Allegro!" pozwala na wykonanie takiej akcji z racji braku potwierdzenia danych personalnych i rozliczeniowych.

Poniżej komunikatu widzimy przycisk, który pozwala na potwierdzenie tych danych. W rzeczywistości nie prowadzi on jednak do konta Allegro, a do strony, która ma za zadanie wyłudzenie pakietu danych, które pozwolą oszustom na wyprowadzenie środków z rachunku bankowego ofiary.

W przypadku otrzymania takiej lub podobnej wiadomości, wobec której mamy podejrzenia o phishing, należy zachować ostrożność. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na adres nadawcy. Oprócz tego warto wyrobić w sobie nawyk unikania otwierania jakichkolwiek odnośników, które przesyłane są w wiadomościach e-mail lub SMS-ach.

W przypadku podszywania się pod serwisy, takie jak Allegro, dość łatwo jest zweryfikować, czy dane zapisy faktycznie występują w regulaminie lub poszukać pomocy wśród społeczności korzystającej z serwisu.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)