MIT uczy nie marnować czasu: każdy moment dobry na naukę języków

MIT uczy nie marnować czasu: każdy moment dobry na naukę języków

MIT uczy nie marnować czasu: każdy moment dobry na naukę języków
18.04.2017 15:54

Spędzamy wiele godzin przy komputerach i smartfonach. Powiedzmysobie jednak szczerze, spora ilość tego czasu jest poświęcana naczynności, o których nigdy nie będziemy pamiętali, mniej lubbardziej jednak nieuniknione. Przełączanie się między okienkami,łączenie z siecią, odświeżanie stron… sekunda po sekundziezmarnowanego czasu. Badacze z MIT nazywają ten czas „mikromomentami”– i zapewniają, że można go lepiej wykorzystać, na przykład nanaukę języków obcych. Służyć temu ma stworzony w ComputerScience and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) zestawaplikacji WaitSuite.

Założenie stojące u podstaw WaitSuite wydaje się sensowne.Zamiast tworzyć nowe oprogramowania, które stawiałoby przedużytkownikiem do wykonania edukacyjne zadania w czasie tychmarnowanych „mikromomentów”, opracowane tu narzędzia włączająsię w czynności wykonywane w innych aplikacjach, wypełniającnauką marnowany czas.

WaitSuite: Using moments of waiting productively

Obecnie WaitSuite obejmuje pięć typowych wydarzeń z codziennegożycia – czekanie na połączenie z siecią, wysyłanie maili,odbieranie wiadomości przez komunikator, czekanie na windę,czekanie na załadowanie strony. Korzystający z komputera czysmartfonu użytkownicy, zamiast rozpraszać się na zbytecznychczynnościach, otrzymują w tych momentach plansze do nauki słów zjęzyków obcych, choć możliwe są oczywiście i inne scenariuszenauki.

Z prowadzonych w CSAIL badań wynika, że tylko korzystając zsamego komunikatora z WaitSuite, użytkownicy uczyli się średnioczterech nowych słówek dziennie. Niby niewiele, ale po roku to jużponad tysiąc nowych słów, dość by mówić na podstawowympoziomie – a to wszystko kosztem czasu, który i tak nie zostałbyinaczej wykorzystany. Co ciekawe, wykorzystanie WaitSuite miało teżsprawić, że ludzie lepiej skupiali się na swoich podstawowychzadaniach, nie marnowali czasu w mediach społecznościowych.

WaitSuite wypełnia oczekiwanie na połączenie z siecią (źródło: MIT CSAIL)
WaitSuite wypełnia oczekiwanie na połączenie z siecią (źródło: MIT CSAIL)

Póki co udostępniono publicznie pierwsze z narzędzi wchodzącychw skład WaitSuite – to rozszerzenie Chrome do czatu w Gmailu onazwie WaitChatter.W okienku z rozmową wyświetla ono panel do nauki języków,znającym angielski pozwala poznać słowa hiszpańskie lubfrancuskie. Rozszerzenie oczywiście dba o właściwy cyklprzypominania słówek, wyświetla też informacje o postępach wnauce.

Niebawem udostępnione mają być kolejne aplikacje. Póki cozainteresowani, którym spodobał się WaitChatter, mogą zapoznaćsię z teoretycznymi podstawami prowadzonych w MIT badań – opisanoje w artykulept. Wait-Learning: Leveraging Wait Time for Second LanguageEducation.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)