Oszustwo na PKN Orlen. Cyberprzestępcy przygotowali fałszywą aplikację

Laptop
Laptop
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Karolina Modzelewska

30.11.2021 12:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po raz kolejny oszuści wykorzystują wizerunek PKN Orlen, aby wyłudzić nasze dane. W najnowszym wariancie w mediach społecznościowych zachęcają do niezwykle korzystnych inwestycji i ściągnięcia fałszywej aplikacji, która jest dostępna w sklepie Google Play, jak donosi CERT Orange.

CERT Orange ostrzega przed kolejnym oszustem, którego celem jest wyłudzenie wrażliwych danych. Tym razem oszuści za pośrednictwem Facebooka oferują wyjątkowo korzystne inwestycje. Posługując się profilem ze "słodkimi zwierzątkami" przekonują, że PKN Orlen ogłosił ekspansję, co oznacza, że każdy ma szansę zarobić na sprzedaży ropy i gazu do Europy. Wystarczy zainwestować 900 złotych, aby zarobić do 10 tys. złotych miesięcznie.

W poście zamieszczonym na Facebooku znajduje się link, który przekierowuje na stronę sklepu Google Play. Znajduje się tutaj podrobiona aplikacja mobilna PKN Orlen, która do złudzenia przypomina oficjalne aplikacje polskiego koncernu.

Według Pawła Piekutowskiego z zespołu cyberbezpieczeństwa polskiego sektora finansowego CSIRT KNF "aplikacja po zainstalowaniu odpala webview z dobrze znanym formularzem do zbierania danych od osób zainteresowanych inwestycją". Najprawdopodobniej jest to sposób na wyłudzenie większej ilości poufnych danych.

Oszustwa inwestycyjne cieszą się dużą popularnością, co jakiś czas pojawiają się ich kolejne odsłony, dlatego warto zachować szczególną czujność w przypadku intratnych ofert, które gwarantują szybki i wysoki zysk. Oszuści bardzo chętnie sięgają po wizerunek znanych i cenionych firm, aby zwiększyć swoją wiarygodność. Należy o tym pamiętać i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zwrócić się bezpośrednio do danej instytucji lub przedsiębiorstwa bądź też skorzystać ze wsparcia podmiotów zajmujących się wykrywaniem i walką z cyberprzestępczością.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (66)
Zobacz także