Rosja przeprowadziła cyberatak. Celem była ukraińska sieć energetyczna

Rosja przeprowadziła cyberatak. Celem była ukraińska sieć energetyczna

Atak na ukraińską sieć internetową
Atak na ukraińską sieć internetową
Źródło zdjęć: © Pixabay
13.04.2022 07:02, aktualizacja: 13.04.2022 08:05

Rosjanie przeprowadzili atak cybernetyczny na ukraińską sieć energetyczną. Za nieudaną próbą paraliżu systemu dostaw energii miała stać grupa hakerska Sandworm powiązana z GRU, czyli rosyjskim wywiadem wojskowym.

Ukraiński CERT poinformował, że 8 kwietnia doszło do ataku na tamtejszą sieć energetyczną. Ma za niego odpowiadać grupa hakerska Sandworm, która jest powiązana z GRU. Jak czytamy w serwisie WNP, do ataku wykorzystano oprogramowanie typu wiper, które jest w stanie usuwać dane z zainfekowanych komputerów, co mogłoby doprowadzić do paraliżu systemu energetycznego.

Z oświadczenia CERT wynika, że oprócz oprogramowania wiper, skorzystano także z wirusa o nazwie Industroyer, który jest w stanie wchodzić w interakcję z przemysłowymi systemami kontroli. Został on wykorzystany do cyberataku na ukraińską sieć energetyczną w 2016 i doprowadził wtedy do przerw w dostawach energii elektrycznej.

Bloomberg zauważył, że zgodnie z opinią Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oraz brytyjskiego Narodowego Centrum ds. Cyberbezpieczeństwa, grupa Sandworm jest powiązana z GRU. Mimo to rosyjski rząd zaprzecza jakimkolwiek związkom z atakiem na ukraińską energetykę.

Grupa Sandworm odpowiada za serię cyberataków. W 2017 wzięła sobie za cel liczne agencje i koncerny z całego świata. Tamte seryjne ataki nazwano NotPetya. Amerykańskie władze szacowały, że akcja grupy Sandworm spowodowała wówczas straty na poziomie 10 miliardów dolarów.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie