Rozliczenie PIT-u Blikiem. Zmiana, która ucieszy wielu

Rozliczenie PIT‑u Blikiem. Zmiana, która ucieszy wielu

Nowa funkcja Blika ucieszy wielu klientów
Nowa funkcja Blika ucieszy wielu klientów
Źródło zdjęć: © BLIK
Karolina Modzelewska
31.12.2022 15:22

Polska Agencja Prasowa poinformowała o nowym sposobie opłacania zobowiązań podatkowych, dostępnym dla Polaków od 2023 roku. Wszystkie zainteresowane osoby będą mogły skorzystać w tym celu z popularnego systemu płatności mobilnych BLIK. Pozwoli on na uregulowanie opłat m.in. za roczne rozliczenie PIT.

Zmiany mają związek z nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która wchodzi w życie od 1 stycznia 2023 r. W rozmowie z PAP resort finansów doprecyzował: "wszyscy klienci będą mogli uregulować zobowiązania podatkowe w zakresie rozliczenia PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy w tym Twój e-PIT za pomocą BLIK-a". Na początku będzie to roczne rozliczenie PIT (PIT28, PIT36, PIT 37, PIT38, PIT39).

Roczny PIT opłacisz BLIK-iem

Jest to zmiana, która ucieszy wiele osób. Od teraz rozliczanie z fiskusem będzie prostsze i szybsze. Zwłaszcza że polski systemu płatności mobilnych BLIK, który działa od lutego 2015 r., jest sprawdzonym i bezpiecznym rozwiązaniem do płatności bezgotówkowych. Przy jego pomocy użytkownicy smartfonów mogą zapłacić m.in. za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych.

BLIK jest usługą dostępną w większości aplikacji mobilnych banków działających na polskim rynku. Aby z niej skorzystać, użytkownik smartfona połączonego z internetem, musi wygenerować za pośrednictwem swojej bankowości internetowej specjalny 6-cyfrowy kod. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie tego kodu w polu płatności BLIK na stronie internetowej, terminalu płatniczym, sklepie itp.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Całość zajmuje dosłownie kilka chwil, a użytkownicy BLIK-a nie muszą logować się do bankowości internetowej. W dobie licznych oszustw, których celem jest przejęcie naszych wrażliwych danych, w tym loginu i hasła do bankowości internetowej, to całkiem dogodne rozwiązanie. Wszystkie osoby, które jeszcze nie miały styczności z BLIK-iem, a chciałby się nauczyć jego obsługi, zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem - "Jak płacić BLIK-iem".

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)