Sklep Google Play. Usuń te cztery aplikacje

Sklep Google Play. Usuń te cztery aplikacje

Malware w Google Play
Malware w Google Play
Źródło zdjęć: © WP
09.11.2022 17:44

Sklep Google Play to jedno z bezpieczniejszych miejsc, skąd możemy pobierać aplikację na urządzenia z systemem Android. Regularnie jednak odkrywane są kolejne programy, które są niebezpieczne dla smartfonów i tabletów.

Sklep Google Play to zdecydowanie polecane miejsce do pobierania aplikacji na Androida. Niestety, nawet w teoretycznie bezpiecznym sklepie można natrafić na szkodliwe oprogramowanie. Niedawno odkryto kolejne cztery niebezpieczne aplikacje, które zawierały malware. O sprawie poinformowało Malwarebytes Labs. Dotyczy ona czterech aplikacji, które użytkownicy sklepu Google Play pobrali łącznie ponad milion razy.

Co ciekawe, mimo wykrycia szkodliwości tych aplikacji, nadal są one dostępne w sklepie Play. Za ich stworzenie odpowiada Mobile apps Group. Oprogramowanie tego dewelopera można wciąż sprawdzić na jego profilu w Google Play.

Cztery szkodliwe aplikacje. Usuń je natychmiast

Aplikacje, przed którymi przestrzega Malwarebytes Labs, służą do łączenia się z innymi urządzeniami za pośrednictwem bluetooth. Nie dziwi więc duża liczba pobrań, aplikacje tego typu w wielu przypadkach mogą ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Zainfekowane aplikacje to:

  • Bluetooth Auto Connect,
  • Driver: Bluetooth, Wi-Fi, USB,
  • Bluetooth App Sender,
  • Mobile transfer: smart switch.

Jak czytamy w informacji udostępnionej przez Malwarebytes, aplikacje zaczynały działać w złośliwy sposób dopiero po kilku dniach. To często stosowana technika - jeśli problemy pojawiłyby się od razu po zainstalowaniu oprogramowania, użytkownicy szybko zorientowali się, co jest ich przyczyną.

Działanie zainfekowanych aplikacji jest bardzo uporczywe. Otwierają one w przeglądarce Google Chrome strony z reklamami, prowadzącymi do stron phishingowych. Niektóre z otwieranych stron działają na prostych zasadach - ich autorzy zarabiają na klikaniu w reklamy. Inne generują większe zagrożenie. Służą wyłudzaniu danych lub zachęcają do instalacji kolejnych groźnych aplikacji.

Karty z reklamami otwierają się w Chrome nawet wtedy, gdy urządzenie jest zablokowane, co sprawia, że autorzy złośliwego oprogramowania wykorzystują zasoby zainfekowanych smartfonów w maksymalnym stopniu. Nowe karty otwierają się regularnie, co sprawia, że po kilku godzinach użytkownik może spotkać się z naprawdę dużą liczbą zakładek do zamknięcia.

Jeśli na swoim smartfonie masz zainstalowaną którąkolwiek z wymienionych w artykule aplikacji, koniecznie usuń ją natychmiast i poszukaj alternatywy. Mobile apps Group to najwyraźniej nieuczciwy deweloper, warto omijać oferowane przez tę firmę aplikacje szerokim łukiem.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)