Dostałeś SMS z tych numerów? Natychmiast je usuń

Dostałeś SMS z tych numerów? Natychmiast je usuń

Niebezpieczna wiadomość SMS. Uważaj podczas korzystania z telefonu
Niebezpieczna wiadomość SMS. Uważaj podczas korzystania z telefonu
Źródło zdjęć: © Pixabay
24.11.2022 13:09, aktualizacja: 25.11.2022 13:16

W ostatnim czasie jesteśmy zalewani wiadomościami SMS z różnych numerów. Ich treść na ogół jest podobna i choć na pierwszy rzut oka nie są podejrzane, to w rzeczywistości mogą powodować spore kłopoty.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, czyli czas, w którym częściej dokonujemy zakupów, zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Jesteśmy przyzwyczajeni, że firmy transportowe umożliwiają śledzenie przesyłek, dzięki czemu można dość precyzyjnie przewidzieć moment, w którym nasze zamówienie zostanie zrealizowane. Wykorzystują to oszuści.

W listopadzie i grudniu da się zauważyć bardzo duży wzrost liczby wiadomości SMS, które dotyczą rzekomej niedopłaty do paczki. Biorąc pod uwagę, że w okresie tym często kupujemy przez internet, oszuści starają się rozsyłać tego typu komunikaty, licząc przy tym, że uda im się trafić do kogoś, kto autentycznie czekał na przesyłkę i uwierzy, że musi dopłacić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

SMS o paczce. To oszustwo

W rzeczywistości jednak jest to oszustwo i to niezbyt wysublimowane. Treść wiadomości jest krótka, zwięzła i zawiera odnośnik do serwisu, który rzekomo ma pozwolić na uregulowanie płatności. W rzeczywistości jest to serwis, który służy cyberprzestępcom do przechwycenia wrażliwych danych i wyczyszczenia konta swojej ofiary. Poniżej prezentujemy przykładową treść wiadomości od oszustów.

"Twoja paczka zostala wstrzymana z tytulu niedoplaty 2.50PLN.PRZERASZAMY za utrudnienie. Prosimy uregulowac naleznosc."

Po tych słowach wklejony jest link, który może być źródłem dużych problemów. Pod żadnym pozorem nie należy go otwierać. Po otrzymaniu takiej wiadomości najlepiej od razu zablokować numer nadawcy i skasować podejrzany SMS.

Oszustwo "na paczkę". Zablokuj te numery

Lista numerów, z których wysyłane są wiadomości, jest nad wyraz długa. Warto jednak zapobiegać otrzymywaniu tych niebezpiecznych SMS-ów i zablokować numery, zanim zdążą wysłać wiadomość. Oto wybrane numery, z których nasi czytelnicy otrzymują SMS-y o paczce:

  • +48725821237,
  • +48725673778,
  • +48725715131,
  • +48726191484,
  • +48725816185.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)