Solarisa 12 nie będzie – bo Solaris.next i SPARC next to zwrot Oracle ku chmurze

Solarisa 12 nie będzie – bo Solaris.next i SPARC next to zwrot Oracle ku chmurze

Solarisa 12 nie będzie – bo Solaris.next i SPARC next to zwrot Oracle ku chmurze
19.01.2017 11:36, aktualizacja: 19.01.2017 11:54

Już od zeszłego roku mówiło się, że Oracle zamierza porzucićsystem operacyjny Solaris, który przejęło wraz z firmą SunMicrosystems. Zapowiadano reorganizację, zwolnienia, mówiło sięnawet o porzuceniu dalszego rozwoju procesorów SPARC, by skupić sięna tym co wszyscy – Linuksie i czipach Intela. Miłośnicyróżnorodności nie powinni jednak rozpaczać. To prawda, nie będzieSolarisa 12. Jednak przyszłość zarówno Solarisa jak i SPARC-ajest gwarantowana przynajmniej do 2021 roku.

Z Oracle wyciekł harmonogram prac nad platformą SPARC/Solaris,który potwierdza to, czym straszono. Solaris 12 nigdy nie ujrzyświatła dziennego. Choć jednak jeszcze w grudniu po DolinieKrzemowej krążyły plotki, że co najmniej 50% programistówpracujących nad Solarisem ma zostać zwolnionych, działomsprzętowym kazano zaprzestać prac – a wszystko to dzieje się wścisłej tajemnicy, to jednak Solaris 11.4 wcale nie będzieostatnim wydaniem systemu.

Obraz

Na harmonogramie pojawiło się coś o nazwie Solaris 11.next.Nowy system wyraźnie nastawiony jest na obsługę chmurobliczeniowych, wpisując się w radykalną zmianę polityki Oracle.Firma z Redwood City nie miała dobrego roku, ostatni rok finansowykończąc spadkiem przychodów o niemal 1,2mld dolarów – zmalała sprzedaż zarówno sprzętu, jak ioprogramowania działającego pod dachem klienta. W tej sytuacjiLarry Ellison, jeszcze kilka lat temu szydził z chmur, mówiąc żeto kompletny bełkot i szaleństwo, abranża komputerowa jest bardziej podatna na modę, niżodzież damska, zmienił front o180 stopni.

Ten zwrot w stronę chmurydoprowadził do znacznego zamieszania w pracach nad Javą EnterpriseEdition (które niemal nie skończyło się buntem społeczności),które przyniosło w końcu nowy harmonogram pracy, w którympostawiono na mikro-usługi i inne związane z chmurą zastosowaniaJavy. Teraz ten sam los czeka najwyraźniej Solarisa i SPARC-a.

W 2017 roku, wraz z debiutempublicznej chmury Oracle, startuje Solaris 11.next, w którym naciskpołożono na wdrożenia chmurowe i rozbudowanie integracji z chmurą,oraz nowa wersja architektury sprzętowej: SPARC next – z wyższąprzepustowością, wydajnością i nowocześniejszą implementacjąkluczowych funkcji software’owych w sprzęcie (Softwarein Silicon). W 2020 roku mielibyśmy zobaczyć zaś SPARC next+,z większymi buforami, szerokością magistrali i nowej generacjiSoftware in Silicon.

Oracle nie wypiera sięujawnionego harmonogramu, zapowiedziało, że niebawem go skomentuje.No cóż, szkoda – to co było kiedyś chyba najlepszym systememserwerowym na świecie, zostało zamienione w rozwiązanie,delikatnie mówiąc, niezbyt kochane (szczególnie po ubiciuOpenSolaris). Złośliwcy mówią, że Oracle nie ma klientów,Oracle ma zakładników, i chyba coś w tym jest. Zainteresowanychwolną alternatywą wobec tego, co robi firma z Redwood City,zapraszamy na strony projektów illumosoraz OpenIndiana.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)