Sting zabrał głos w sprawie AI. Mówi o czekającej nas bitwie

Sting zabrał głos w sprawie AI
Sting zabrał głos w sprawie AI
Źródło zdjęć: © Unsplash
oprac. KMO

18.05.2023 20:02, aktual.: 18.05.2023 20:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sting, znany brytyjski muzyk zabrał głos w sprawie sztucznej inteligencji, o czym informuje serwis BBC. Artysta mówi o czekającej muzyków bitwie z AI. Jego zdaniem "wszyscy będziemy musieli stoczyć [red. ją] w ciągu najbliższych lat" w obronie naszego kapitału ludzkiego.

Sting dołączył do grona znanych osób, które wypowiadają się na temat sztucznej inteligencji. Jego zdanie jest jednak nieco inne od zdania np. Billa Gatesa, który jest zagorzałym entuzjastą AI. Ten drugi w niedawnym wywiadzie udzielonym ABC News określił nawet ograniczenie rozwoju tej technologii jako groźne. Sting zwraca natomiast uwagę na inne wyzwania towarzyszące technologii, która coraz bardziej daje o sobie znać w przemyśle muzycznym.

Sztuczna inteligencja stanie się zagrożeniem dla przemysłu muzycznego?

To będzie bitwa, którą wszyscy będziemy musieli stoczyć w ciągu najbliższych kilku lat: obrona naszego kapitału ludzkiego przed sztuczną inteligencją - zaznaczył Sting.

Jak wyjaśnia BBC, muzyk zabrał głos po tym, jak w wielu piosenkach wykorzystano AI do kopiowania wokali znanych artystów. Przykładem jest, chociażby stworzony przy pomocy sztucznej inteligencji utwór "Heart on My Sleeve". W jego przypadku wykorzystano głosy dwóch znanych twórców - The Weekend oraz Drake. Piosenka szybko zyskała popularność, a fani nie kryli zdziwienia, kiedy na jaw wyszło, że stworzono ją przy pomocy technologii. Zniknęła jednak z platform streamingowych i mediów społecznościowych, po tym jak Universal Music Group stwierdziło, że piosenka naruszyła prawa autorskie wytwórni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od razu się nudzę, gdy widzę obraz generowany komputerowo. Wyobrażam sobie, że będę czuł to samo, jeśli chodzi o tworzenie muzyki przez sztuczną inteligencję - powiedział BBC Sting.

Muzyk wyjaśnił, że sztuczna inteligencja może sprawdzić się w przypadku muzyki elektronicznej, ale nie jeśli chodzi o piosenki wyrażające emocje. Dodał też, że elementy składowe muzyki są własnością ludzi. BBC zwraca uwagę, że Sting nie jest jedyną osobą, która widzi potencjalne zagrożenia ze strony AI dla przemysłu muzycznego. Artyści utworzyli "Human Artistry Campaign". Jest to grupa, która ostrzega, że "firmy zajmujące się sztuczną inteligencją łamią prawa autorskie, szkoląc swoje oprogramowanie w oparciu o komercyjnie wydaną muzykę". Serwis przypomina też, że kwestią dyskusyjną wciąż pozostaje to, czy muzyka tworzona przez AI też może zostać objęta prawami autorskimi.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)