Szukasz pracy? Uważaj na takie oferty

Szukasz pracy? Uważaj na takie oferty

laptop komputer cyberbezpieczeństwo
laptop komputer cyberbezpieczeństwo
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
04.04.2024 13:42

Powody zmiany pracy są różne. Wysokie koszty życia, znudzenie, a może po prostu chęć rozwoju. Podejmując decyzję o zatrudnieniu, szukamy pracodawcy, który oferuje wysokie zarobki i dogodne warunki. Jeśli okazja jest "zbyt idealna", możemy się mocno zdziwić.

Wymarzona oferta pracy? Duże zarobki, mało obowiązków, niewielkie wymagania – każdy chciałby zarabiać dużo, nie musząc pracować zbyt ciężko. Idealna praca nie istnieje, a zbyt korzystna oferta powinna wzbudzać naszą czujność. Specjaliści z Cyber Rescue ostrzegają przed nową metodą oszustów, którzy organizują fałszywe procesy rekrutacyjne.

Przestępcy zazwyczaj działają zgodnie ze schematem – przygotowują bardzo korzystną ofertę pracy z niewygórowanymi wymaganiami. Gdy kandydat zgłosi się do rzekomego pracodawcy, rekruter prześle link do formularza aplikacyjnego. W nim znajduje się miejsce na dane takie, jak imię, nazwisko, wiek, płeć, numer telefonu i adres mailowy. Rekruter kontaktuje się przez komunikator WhatsApp i informuje o "wygraniu" procesu rekrutacyjnego. Następnie, pod pretekstem szkolenia dla nowych pracowników, oszust przesyła link do platformy inwestycyjnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kandydat miałby aktywować tam konto. Zrealizować to działanie można przez wpłacenie niewielkiej kwoty. Jest to jednak dopiero początek manipulacji osobą, która poszukuje nowej pracy.

- Fałszywi doradcy mogą też zachęcać do pobrania pulpitu zdalnego, na przykład pod pozorem pomocy w rejestracji. W efekcie uzyskują dostęp do urządzenia użytkownika, a tym samym wszystkich wrażliwych danych, które są na nim przechowywane – wyjaśnia Karolina Kmak, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa.

Przykładowy fałszywy formularz
Przykładowy fałszywy formularz© Cyber Rescue

Fałszywa oferta pracy – jak ją rozpoznać?

Zbyt wysokie wynagrodzenie przy niewielkich wymaganiach – to powinno nas zdziwić. Uważajmy na ogłoszenia, w których występują błędy językowe i merytoryczne. Prawdziwe firmy starają się posługiwać profesjonalnym językiem.

Dodatkowym sygnałem, który powinien nas zaalarmować, jest brak oficjalnej strony internetowej lub wiele negatywnych opinii na temat firmy. Jeśli rekruter naciska na szybkie podjęcie decyzji, również powinniśmy zastanowić się, czy aby na pewno jest to prawdziwy rekruter. Niestandardowym podejściem jest też prowadzenie komunikacji przez WhatsAppa i namawianie do dokonywania jakiejkolwiek inwestycji.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)