Korzystasz z Messengera? Nie daj się nabrać na takie próby

Korzystasz z Messengera? Nie daj się nabrać na takie próby

Facebook Messenger
Facebook Messenger
Źródło zdjęć: © Unsplash
Oskar Ziomek
04.04.2023 11:56, aktualizacja: 04.04.2023 12:13

Facebook Messenger z uwagi na swoją popularność, jest regularnie wykorzystywany przez oszustów. Jednym z najpopularniejszych ataków jest wysyłanie wiadomości do znajomych osób z konta Messengera, które wcześniej zostało przejęte. Atakujący liczy, że adresat kliknie załączony link.

Facebook Messenger gości w smartfonach mnóstwa osób, a przez to jest "świetnym" polem działań dla oszustów. Do naszej redakcji trafiło zgłoszenie od czytelnika o próbie ataku przez komunikator po przejęciu konta osoby z jego grona znajomych. Wszystko wskazuje na to, że ktoś musiał zdobyć jej dane logowania do Messengera, a następnie zmienić imię i nazwisko w profilu, by potem podjąć próbę kontaktu podszywając się pod jeszcze inną osobę, aby skłonić potencjalną ofiarę do kliknięcia spreparowanego linku.

Nasz czytelnik poinformował nas, że na jego liście konwersacji w Messengerze pojawiła się nietypowa wiadomość o filmie na TikToku wraz z linkiem, który ma do niego prowadzić. Co najważniejsze, pojawiła się w nowej, niejako zduplikowanej konwersacji - teoretycznie z osobą, z którą miał już rozpoczęty inny wątek. Ponieważ Messenger wyświetla informację, że nasz czytelnik ma wspomnianą osobę w znajomych (a jednocześnie ma ona inne zdjęcie profilowe i powstała nowa konwersacja) - wnioskujemy, że w rzeczywistości to przejęte przez oszusta konto jeszcze innej osoby ze zmienionymi danymi personalnymi.

Fałszywa wiadomość w Messengerze
Fałszywa wiadomość w Messengerze© dobreprogramy

W zaistniałej sytuacji oczywiście najlepsze, co można zrobić, to zignorować wysłany link. Po jego kliknięciu odbiorca najprawdopodobniej zostałby przeniesiony na stronę wymagającą "logowania przez Facebooka". W praktyce byłby to etap wyłudzenia loginu i hasła, a później przejęcia konta w Messengerze przez osobę trzecią. Dalej można spekulować, że konto naszego czytelnika zostałoby wykorzystane do kolejnego ataku tego rodzaju lub na potrzeby innych oszustw - na przykład popularną metodą "na Blika".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pomijając dbałość o własne bezpieczeństwo, w opisywanym przypadku warto spróbować pomóc swojemu znajomemu. Wszystko wskazuje bowiem na to, że konto którejś z osób zostało przejęte przez atakującego, który później zmienił jej dane personalne tak, by podszywać się pod panią Ewę - teraz wypisuje zapewne podobne wiadomości do wszystkich znajomych tej osoby. Poszkodowany może nawet o tym nie wiedzieć, więc warto spróbować go uświadomić inną drogą niż Messengerem, próbując dojść na własną rękę do wskazówek, które zdradzą czyje konto zostało przejęte.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)