W Niemczech brakuje 140 tys. informatyków. Chcą zatrudniać Rosjan

W Niemczech brakuje 140 tys. informatyków. Chcą zatrudniać Rosjan

Programista
Programista
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
17.11.2022 14:28

Na rynku niemieckim brakuje prawie 140 tys. specjalistów z szeroko rozumianego IT. Jest to historycznie rekordowy deficyt, a jak wynika z badań, na które powołuje się serwis rp.pl, firmy są gotowe zatrudnić na te stanowiska nawet fachowców z Rosji.

Serwis rp.pl informuje o niedoborze informatyków na niemieckim rynku, powołując się na badania Bitkomu. Po przebadaniu ponad 850 firm okazało się, że braki zgłasza 74 proc. z nich, czyli jeszcze więcej niż rok temu. Jak ocenia Achim Berg, szef Bitkomu, niemieccy pracodawcy powinni być gotowi na zatrudnienie chętnych z Rosji i Białorusi, którymi można by obsadzić prawie 60 tys. stanowisk.

Problem jest poważny, bowiem ze statystyk wynika, że w Niemczech przybywa informatyków "zbyt wolno". Mimo rosnącego zapotrzebowania na pracowników w tym sektorze, najstarsi specjaliści odchodzą coraz częściej na emeryturę, z kolei w 2021 roku studia związane z informatyką rozpoczęło tylko 72 tys. osób (według szacunków ukończy je połowa), ale to i tak mniej o 3 tysiące niż rok wcześniej.

Z badań wynika także, że znakomita większość - bo prawie 90 proc. - firm chce, aby władze rozważyły imigrację wykwalifikowanych pracowników na większą skalę, biorąc pod uwagę ich umiejętności w zakresie IT, nie zaś znajomość języka, co w tym przypadku ma mniejsze znaczenie. Co ciekawe, jak zwraca uwagę rp.pl, niemieckie władze nie widzą w tym przypadku zagrożenia związanego z potencjalnym wpuszczeniem do kraju zwolenników Kremla czy nawet agentów.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie