Wiadomość z prośbą o ofertę. W załączniku AgentTesla

Uważaj, odczytując e-maile
Uważaj, odczytując e-maile
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

17.05.2024 10:53

AgentTesla trafia do kolejnych komputerów za sprawą trwającej kampanii phishingowej. W skrzynce e-mail można trafić na "zapytanie ofertowe", a w załączniku archiwum RAR, które zawiera zainfekowany plik. Całość to po prostu atak socjotechniczny, który w pewnych okolicznościach jest skuteczny.

O zagrożeniu ostrzega CERT Orange Polska. Wiadomość to krótki e-mail wysłany rzekomo przez pana Błażeja z firmy Colliers, w którego temacie znajduje się sugestia, że chodzi o zapytanie ofertowe. Jego treść ma się znajdować w załączniku. To archiwum RAR, w którym rozsyłany jest skrypt VBS prowadzący do uruchomienia PowerShella. Ten łączy się z chmurą i z Dysku Google pobiera zainfekowane oprogramowanie.

W ten sposób na komputer ofiary trafia AgentTesla. To trojan zdalnego dostępu, który często dystrybuowany jest właśnie za pośrednictwem kampanii phishingowych. Oprogramowanie jest w stanie wykradać dane z komputera i samodzielnie instalować dodatkowe moduły. Wszystkie pozyskane informacje trafiają oczywiście na bieżąco na serwery atakujących. Zależnie od intencji przestępców, mogą zostać na różne sposoby wykorzystane, by uprzykrzyć życie ofierze.

Fałszywy e-mail z zainfekowanym załącznikiem
Fałszywy e-mail z zainfekowanym załącznikiem© CERT Orange Polska

Aby nie dać się nabrać na podobne ataki, najlepiej z dużym dystansem podchodzić do wszelkich e-maili tego rodzaju. O ile indywidualny odbiorca podobnej wiadomości najpewniej szybko zorientuje się, że "coś tu jest nie tak", zadanie jest dodatkowo utrudnione w organizacjach, gdzie spodziewane jest otrzymywanie podobnych zapytań ofertowych na skrzynkę e-mail.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W tym konkretnym przypadku jasną wskazówką, że mamy do czynienia z phishingiem jest sama treść wiadomości, w której pojawiają się błędy językowe. Otwieranie nieznanego załącznika, zwłaszcza spakowanego archiwum, jest natomiast złym pomysłem z założenia i takich praktyk najlepiej po prostu nie stosować.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)