Windows 10 i 11 nie dla Rosjan. Na stronie Microsoftu błąd 404

Windows 10 i 11 nie dla Rosjan. Na stronie Microsoftu błąd 404

Pendrive instalacyjny Windows 10
Pendrive instalacyjny Windows 10
Źródło zdjęć: © WP | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
21.06.2022 06:39, aktualizacja: 21.06.2022 10:27

Rosjanie mają problem z pobieraniem Windowsa 10 i 11. Chociaż Microsoft oficjalnie informował o zawieszeniu sprzedaży produktów i usług w Rosji już w marcu, teraz Rosjanie zwracają uwagę, że przy próbie pobrania obraz Windowsa ze strony Microsoftu, trafiają po prostu na błąd 404.

O szczegółach pisze rosyjski DTF zwracając uwagę, że problem z pobieraniem Windowsa w Rosji sygnalizowany jest od połowy czerwca. Konkretnie chodzi o oficjalne narzędzie Media Creation Tool, które pozwala w łatwy sposób pobrać obraz systemu lub utworzyć nośnik instalacyjny USB. W ten sposób w dosłownie kilka minut można zdobyć instalator najnowszej wersji Windows 10 lub 11 i to prosto z serwerów Microsoftu.

Jak się okazuje, w Rosji takiej możliwości obecnie nie ma. Link do instalatora Media Creation Tool prowadzi do strony Microsoftu wyświetlającej błąd 404. DTF ustalił, że blokada faktycznie ma miejsce w przypadku dwóch rosyjskich dostawców internetu, za to podczas połączenia przez VPN instalator Windowsa jest bez problemu dostępny (podczas łączenia się z serwerów w Europie lub USA).

DTF pisze, że "nie jest jasne" co powoduje opisywany problem i że wysłał do Microsoftu pytania, które jak na razie pozostały bez odpowiedzi. Mając jednak na uwadze zapowiadane przez Microsoft w marcu wycofanie się z rosyjskiego rynku, o ile opisywana sytuacja z błędem 404 nie jest awarią lub zbiegiem okoliczności, w praktyce trudno mówić o zaskoczeniu.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie