Windows 11: jak poprawnie odinstalować aplikację?

Windows 11: jak poprawnie odinstalować aplikację?

Windows 11 - deinstalacja aplikacji
Windows 11 - deinstalacja aplikacji
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
19.12.2022 11:31, aktualizacja: 17.01.2023 16:58

Jak odinstalować program w Windows 11? Jak usunąć z komputera zbędne aplikacje, które mają wpływ na jego wydajność? Czy korzystać z mechanizmów systemowych czy dedykowanego oprogramowania? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku.

Metody usuwania oprogramowania w Windows 11 – którą wybrać?

Co do zasady istnieją dwa skuteczne sposoby na pozbywanie się zalegających na w Windowsie programów i gier. Pierwszy z nich, to skorzystanie z narzędzi oferowanych przez system oraz dostarczanych przez twórców oprogramowania. Mowa oczywiście o mechanizmach deinstalatorów, które umożliwiają wygodne usunięcie wskazanego programu z dysku komputera bez większego udziału użytkownika.

Drugą z metod skutecznego usuwania aplikacji w Windows 11 jest skorzystanie z dedykowanych do tego celu narzędzi zewnętrznych do odinstalowywania programów. W większości przypadków dają one możliwość dużo dokładniejszego usunięcia wskazanego programu czy gry. Co prawda bazują one na deinstalatorach dostarczanych z oprogramowaniem, ale po zakończonym procesie deinstalacji uruchamiają dodatkowe mechanizmy, których zadaniem jest usunięcie pozostałości, tj. plików tymczasowych czy wpisów w rejestrze.

Windows 11 – deinstalacja zbędnych programów

Aby odinstalować wybrany program w Windows 11 przy użyciu dostarczanego z oprogramowaniem mechanizmu, nie jest wymagana od użytkownika specjalistyczna wiedza. Wystarczy, że wykona on kilka prostych kroków i skutecznie pozbędzie się z komputera zalegającego programu bądź gry.

1. Kliknij znajdujący się na pasku zadań logotyp Windows, w dostępnym polu tekstowym wpisz Ustawienia i wybierz pierwszą z dostępnych pozycji.

Windows 11 - odinstalowywanie aplikacji
Windows 11 - odinstalowywanie aplikacji© dobreprogramy

2. W wyświetlonym oknie Ustawienia wybierz sekcję Aplikacje.

Windows 11 deinstalacja aplikacji
Windows 11 deinstalacja aplikacji© dobreprogramy

3. Przejdź do opcji Zainstalowane aplikacje.

Windows 11 - odinstalowywanie aplikacji
Windows 11 - odinstalowywanie aplikacji© dobreprogramy

4. Następnie odszukaj na liście pozycję z wybraną aplikacją i kliknij Odinstaluj.

Windows 11 - odinstalowywanie aplikacji
Windows 11 - odinstalowywanie aplikacji© dobreprogramy

W tym momencie uruchomiony zostanie standardowy deinstalator, który krok po kroku przeprowadzi użytkownika przez cały proces usuwania programu z systemu Windows 11.

Geek Uninstaller – deinstalacja z dedykowanym narzędziem

Alternatywą dla standardowych deinstalatorów i mechanizmu wbudowanego w system Windows 11 jest narzędzie Geek Uninstaller. Pozwala ono w wygodny sposób usunąć z komputera niechciane oprogramowanie wraz z pozostałościami, którego nie obejmuje działanie domyślnego deinstalatora.

1. Uruchom narzędzie Geek Uninstaller.

2. Na liście zainstalowanych w systemie programów znajdź pozycję do odinstalowania, kliknij na niej prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Odinstaluj.

Geek Uninstaller
Geek Uninstaller© dobreprogramy

3. Przeprowadź deinstalację z wykorzystaniem domyślnego deinstalatora.

4. Następnie wybierz wykryte przez Geek Unistallera pozostałe komponenty (pliki oraz wpisy w rejestrze systemowym) i kliknij Zakończ, aby je usunąć.

Niezależnie od tego, którą z powyższych metod odinstalowywania aplikacji w Windows 11 wybierzesz, warto pamiętać, aby dbać o kondycję systemu operacyjnego i cyklicznie usuwać z komputera zbędne oprogramowanie.

Przytoczony w poradniku Geek Uninstaller to jedno z lepszych i najprostszych narzędzi, jednak programów wspomagających deinstalację aplikacji jest oczywiście więcej. Jeśli korzystacie z innych, bez których nie wyobrażacie sobie używania peceta, podzielcie się swoją opinią w komentarzach. Zapraszamy do dyskusji.

Daniel Karcz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (169)