68-latek stracił 250 tys. zł. Chciał zarobić na kryptowalutach

68‑latek stracił 250 tys. zł. Chciał zarobić na kryptowalutach

Stracił fortunę. Chciał inwestować w kryptowaluty
Stracił fortunę. Chciał inwestować w kryptowaluty
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | milushka
16.05.2023 14:03

Kryptowaluty kuszą wiele osób wizjami szybkich i dużych zysków. Duże zainteresowanie wykorzystują jednak także cyberprzestępcy. 68-latek stracił 250 tys. zł na fałszywej transakcji.

68-letni mieszkaniec województwa lubuskiego zgłosił na policję sprawę, w której został oszukany przez rzekomych doradców inwestycyjnych. Zaproponowali oni, że pomogą mu szybko pomnożyć zgromadzone przez niego oszczędności inwestując je w kryptowaluty.

Nie podejrzewając podstępu 68-latek zgodził się na propozycję i podał przestępcom wszystkie swoje dane z dowodu osobistego oraz dane karty płatniczej. Sądził, że to niezbędne do realizacji procesów inwestycyjnych. Potem fałszywy doradca kazał mężczyźnie zainstalować aplikację do zdalnej obsługi komputera, po czym oszuści natychmiast przejęli kontrolę nad jego komputerem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy 68-latek zorientował się, że nie ma kontroli nad swoim laptopem, przestępca przekonał go, że to "standardowa" procedura i wszystko jest właśnie sprawdzane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

To niestety uśpiło czujność 68-latka, który bez zastanowienia wykonywał polecenia fałszywego konsultanta i pozwolił przestępcom działać bez przeszkód. Aby go przekonać i wzbudzić zaufanie, cyberprzestępcy pokazali mu stan jego konta, z którego wnikało, że na skutek inwestycji ma na koncie 260 tys. zł, a miał do tej pory tylko 100 tys. zł. Okazało się jednak, że to wcale nie pozytywna informacja.

O tym, że został oszukany mężczyzna zorientował się po kilku godzinach. Gdy sprawdził stan konta zobaczył, że nie ma jego oszczędności w wysokości ponad 100 tys. zł, a także, że ktoś w jego imieniu zaciągnął w banku dwa kredyty na łączną kwotę 136 tys. zł. To właśnie kwoty kredytów zwiększyły stan konta 68-latka.

- Ta historia to tylko jedna z wielu, z jakimi na co dzień mają do czynienia policjanci w całej Polsce. Nie ma dnia, żeby nie otrzymywali zgłoszeń od osób oszukanych, które przez nieostrożność w sieci tracą pieniądze. Chrońmy swoje dane w internecie i nie reagujmy na telefony od fałszywych bankowych konsultantów, brokerów czy doradców, którzy obiecują szybkie zyski przy inwestycjach w kryptowaluty - tak działają oszuści - zaapelowała policjantka.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)