Aplikacje Microsoftu będą preinstalowane na urządzeniach Asusa

Aplikacje Microsoftu będą preinstalowane na urządzeniach Asusa
02.10.2015 11:32
Aplikacje Microsoftu będą preinstalowane na urządzeniach Asusa
Redakcja
Redakcja

Kolejna duża firma dołącza do grona, które na urządzeniach z Androidem promują aplikacje i usługi tworzone przez Microsoft. Tym razem jest to ASUS, którego Zenfony cieszą się rosnącą popularnością i mogą śmiało konkurować z urządzeniami innych firm. Już niebawem ich użytkownicy otrzymają dostęp do mobilnego wersji pakietu Office i innych programów.

Oczywiście w błędzie byłby ten, kto uważa, że porozumienie pomiędzy Microsoftem a tajwańskim producentem zostało podpisane jedynie z myślą o dobru użytkowników. Najważniejszą kwestią są tutaj kwestie patentowe. Amerykańska korporacja posiada bardzo duże portfolio patentów i wykorzystuje je do zarabiania na niemal każdym sprzedawanym na świecie telefonem pracującym pod kontrolą Androida. Firma nie tworzy tego systemu, nie przeszkadza to jej jednak czerpać z niego dużych korzyści, które później może zainwestować w rozwój własnych usług i produktów.

350143489499228097

To porozumienie odsuwa od Asusa widmo ewentualnego pozwu, jaki Microsoft mógłby wystosować w przypadku braku chęci współpracy. Wczoraj informowaliśmy o wypracowaniu kompromisu między korporacją a Google, tutaj mamy do czynienia z podobnym zdarzeniem, choć jego skutki będą oczywiście odmienne. Umowa przewiduje jeszcze ściślejszą współpracę między dwoma firmami, a także preinstalowanie na urządzeniach mobilnych Asusa aplikacji od Microsoftu: pakietu Office w wersji przeznaczonej dla smartfonów i tabletów, Skype czy klienta chmury internetowej OneDrive. Ma to na celu dodatkowe promowanie wszystkich tych usług i zachęcanie użytkowników do korzystania właśnie z nich, zamiast konkurencyjnych rozwiązań tworzony przez chociażby Google.

Podpisanie umowy nie powinno wpłynąć na komfort pracy z urządzeniami Tajwańczyków: co prawda preinstalowanych aplikacji będzie więcej – już teraz muszą one posiadać niektóre programy Google, jest to koniecznych do umieszczenia na urządzeniu sklepu Play – niemniej nie powinniśmy się tym martwić. Jeżeli użytkownik nie jest zainteresowany daną usługą, najczęściej w ustawieniach aplikacji może ją albo odinstalować, albo wyłączyć. Taki prosty zabieg odsuwa natomiast ryzyko zwiększenia cen urządzeń, jakie mogłyby być efektem dodatkowych opłat patentowych, a które zapewne spadłyby właśnie na klientów końcowych.

ASUS nie jest pierwszą firmą, która podpisała takie porozumienie z Microsoftem. Wcześniej zdecydował się na to Samsung (niedawno wydano aktualizacje dla Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge, które wprowadzają na nie dodatkowe programy z Redmond), później dołączyło do niego Sony, LG, a także Dell. W niektórych przypadkach producenci nie mają innego wyboru, toczenie sądowych batalii jest bardzo kosztowne, a Microsoft to trudny przeciwnik. Skoro walka może okazać się bezcelowa, lepszym wyjściem jest współpraca, tym bardziej że jej warunki trudno nazwać uciążliwymi.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)