ChatGPT "oszukany". Pomógł aktywować Windowsa 95

ChatGPT "oszukany". Pomógł aktywować Windowsa 95

Windows 95
Windows 95
Źródło zdjęć: © Getty Images | Rick Maiman
Oskar Ziomek
02.04.2023 10:31

ChatGPT nie pozwala nikogo oszukiwać i obrażać, a co za tym idzie - tworzyć kluczy aktywacyjnych do oprogramowania. Jeden z YouTuberów pokazał jednak, że sztuczną inteligencję można w pewien sposób zmanipulować. W efekcie ChatGPT pomógł stworzyć klucze działające podczas instalacji Windowsa 95.

ChatGPT w niesamowitym tempie zyskuje popularność, a użytkownicy sprawdzają, jak sztuczna inteligencja może się przydać w przeróżnych dziedzinach życia, testując przy okazji sprzęt, na jakim ChatGPT uda się uruchomić. Jeden z YouTuberów sprawdził tymczasem, czy sztuczna inteligencja "da się nabrać" i wygeneruje dla niego działające klucze aktywacyjne do instalacji Windowsa 95. Algorytm ich tworzenia jest bowiem powszechnie znany (i opisywany nawet na Wikipedii) i w porównaniu do dzisiejszych standardów - bardzo prosty.

ChatGPT poproszony wprost o stworzenie kluczy aktywacyjnych do Windowsa 95 oczywiście odmawia, ale YouTuber się nie oddaje i próbuje tak poprowadzić "rozmowę", by ChatGPT nie zorientował się, że chodzi o klucze do systemu Microsoftu. Jak sam tłumaczy, przez ponad pół godziny próbował tak sformułować prośbę na czacie, by w rezultacie otrzymać oczekiwane odpowiedzi. Finalnie się to udaje, ale trudno mówić, by na tym etapie ChatGPT "sam wygenerował klucze do Windowsa 95".

W okienku czatu pojawiają się bowiem co prawda zgodne kombinacje znaków, które zadziałają w aktywatorze systemu, tyle że w odpowiedzi na wyjątkowo precyzyjną instrukcję YouTubera, który tłumaczy "automatowi" krok po kroku jak wygląda poprawny klucz do Windowsa 95. ChatGPT działa tu więc na zasadzie programu z etapu nauki programowania na studiach, który realizuje proste zadanie według jasnych zasad. Do "oszukiwania ChatuGPT" jest tu jednak raczej daleko.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)