Czytelnik dostał SMS z dziwnym linkiem. "Tablica ogłoszeń"

Uwaga na fałszywe SMS-y
Uwaga na fałszywe SMS-y
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

30.04.2024 08:11

Do naszej redakcji dotarł kolejny przykład fałszywego SMS-a, który potwierdza, że oszuści stale sięgają choćby po minimalnie różniące się od siebie schematy. Do naszego czytelnika Krzysztofa trafiła wiadomość z nagłówkiem "Tablica ogłoszeń" sugerująca, że trzeba kliknąć link.

Z jednej strony to typowy SMS o paczce, ale z drugiej pokazuje, że atakujący nieustannie modyfikują treść swoich wiadomości, by uśpić czujność odbiorców. Przywykliśmy bowiem do masowo wysyłanych SMS-ów, w których nadawca podszywa się pod serwis OLX, Vinted, Allegro czy samych przewoźników - w ostatnim czasie głównie InPost, niegdyś najczęściej widywaliśmy SMS-y, gdzie podszywano się pod DPD lub Pocztę Polską.

SMS z frazą "tablica ogłoszeń" to jednak nowość. Schemat ataku jest przy tym zbieżny z wszystkimi poprzednimi. Stosunkowo krótka treść i nadpis "info-sms" mają sugerować, że wiadomość została wysłana przez automat, a odbiorca powinien kliknąć załączony link, by w jakiś sposób "potwierdzić sprzedaż przedmiotu". To oczywiście zmyślona historia, a kliknięcie linku prowadzi do przekierowania na fałszywą stronę, gdzie wyłudzane są najczęściej dane osobowe oraz numery z karty płatniczej.

Fałszywy SMS, który trafił do czytelnika
Fałszywy SMS, który trafił do czytelnika© dobreprogramy

Link ze zrzutu ekranu od czytelnika nie jest już aktywny, ale nie oznacza to, że zagrożenie zniknęło. Atakujący regularnie zmieniają linki doklejane do wiadomości SMS, uruchamiając kolejne fałszywe serwisy w sieci, gdzie wyłudzają dane od ofiar, by docelowo ukraść im pieniądze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Teoretycznie w najbliższym czasie skala takiego zjawiska powinna się znacznie zmniejszyć, o ile odbiorcy fałszywych SMS-ów będą regularnie przekazywać je na numer 8080 do analizy bezpieczeństwa przez zespół CERT Polska. To efekt jednej ze zmian w ramach ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)